Житло, вода, енергетика — Мустафа Найєм розповів про головні проєкти відбудови

Комплексна відбудова найбільш постраждалих населених пунктів, захист енергетичної інфраструктури, 145-кілометровий водогін, дороги, мости та прикордонні пункти пропуску: пріоритетні проєкти Агентства відновлення.

Про них розповів голова Агентства Мустафа Найєм під час підсумкової зустрічі команди Міністерства відновлення з головами дипмісій та громадськістю.

Сьогодні Агентство відновлення працює над відбудовою 46 обʼєктів у 9 регіонах та у межах експериментального проєкту над комплексним відновленням 5 постраждалих населених пунктів. Це понад 300 обʼєктів, які будуть збудовані в цих населених пунктах.

«Обʼєкти енергетики захищаємо на трьох рівнях. Перший рівень — це пасивний захист — габіони і біг-беги. Захистили вже 103 обʼєкти в 21 регіоні. Другий рівень — захист від дронів та шахедів: 22 підстанції та 63 автотрансформатори. Будуємо споруди в 14 областях. Третій рівень — захист від ракет: у проєктах захист 22 підстанцій теж у 14 областях.

Найбільший і один з найважливіших проєктів Агентства — це будівництво магістрального водогону для понад мільйона мешканців постраждалих від підриву Каховської ГЕС громад. Водогін пропускатиме 550 тисяч кубічних метрів води на добу. Цього цілком достатньо для остаточного вирішення проблеми водопостачання. Щоб люди швидше отримали воду, на обʼєкті цілодобово у три зміни працює понад 1000 робітників та 400 одиниць техніки.

Відновлюємо та розбудовуємо прикордонні пункти пропуску, критично важливі для воєнної логістики та економіки. Всього Агентство відновлення буде адмініструвати 29 КПП, які модернізуємо та поліпшимо пропускну спроможність. На сьогодні в нашому підпорядкуванні вже 23 КПП.

Не менш важливим у воєнний час є відновлення доріг і мостів, щоб забезпечити швидке транспортування гуманітарних та військових вантажів, допомогу фронту, евакуацію поранених військових і цивільних. Від якості дорожнього покриття без перебільшення може залежати життя людей. Від початку широкомасштабного вторгнення в Україні знищено 142 мостів на дорогах державного значення. Повністю відновили 26, облаштували 115 тимчасових переправ та 29 тимчасових мостів завдяки нашим країнам-партнерам.

Ми змінили підхід до публічних закупівель, запровадили єдину методику тендерів на цивільне будівництво, перевіряємо ділову репутацію партнерів та дотримання антикорупційних політик. Ці та інші кроки дозволили нам підвищити конкуренцію та водночас зменшити вартість робіт. Як проміжний підсумок — 320 млн грн, які Агентство заощадило внаслідок публічних закупівель на проєктах відбудови та які можуть бути використані на інші проєкти відновлення», — сказав голова Агентства відновлення Мустафа Найєм.

Джерело