У грудному молоці знайдені речовини, які знищують небезпечні бактерії

Молекули корисних цукрів нейтралізують небезпечний стрептокок і інших збудників важких інфекцій у дітей.

Бактерії, відомі як стрептококи групи B (GBS), є частою причиною інфекцій крові, менінгіту та мертвонародження у новонароджених. Хоча інфекції GBS часто можна вилікувати або запобігти за допомогою антибіотиків, бактерії стають все більш стійкими до лікарських препаратів, інформує Ukr.Media.

Тепер дослідники виявили, що олігосахариди грудного молока (HMOs) — короткі ланцюжки молекул цукру, яких багато в грудному молоці, — можуть допомогти запобігти інфікуванню бактеріями в клітинах і тканинах людини. ОПЗ зможуть замінити антибіотики для лікування інфекцій у немовлят і дорослих.

"Наша лабораторія раніше показала, що суміші ОПЗ, виділені з молока декількох різних матерів-донорів, мають антимікробну активність проти стрептококів", — говорить дослідник Ребекка Мур. "Ми хотіли відмовитися від цих досліджень in vitro, щоб побачити, чи можуть ОПЗ запобігти інфікуванню клітин і тканин вагітної жінки". Перші експерименти були проведені на мишах.

За даними американських Центрів контролю та профілактики захворювань, приблизно 2000 немовлят у США хворіють на стрептококову інфекцію щороку, і 4-6% з них помирають від цієї інфекції. Бактерії часто передаються від матері до дитини під час переймів і пологів. Майбутній матері, у якої позитивний результат тесту на СГБ, зазвичай вводять внутрішньовенні антибіотики під час пологів, щоб запобігти раннє інфікування.

Цікаво, що частота пізніх інфекцій (які відбуваються від одного тижня до трьох місяців після народження) вища у дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, ніж у дітей, що вигодовуються грудьми, що дозволяє припустити, що речовини в грудному молоці можуть допомогти захистити від СГБ. Якщо це так, цукор, можливо, зможе замінити антибіотики, які, крім знищення корисних бактерій, стають менш ефективними через зростання стійкості до антибіотиків.

Дослідники вивчили вплив комбінованих ОПЗ від декількох матерів на інфікування СГБ плацентарних імунних клітин (званих макрофагами) і гестаційної оболонки (мішечка, що оточує плід).

"Ми виявили, що ОПЗ здатні повністю пригнічувати ріст бактерій як в макрофагах, так і в мембранах, тому ми дуже швидко звернулися до експериментів на мишах", — говорить Мур.

Вони досліджували, чи можуть ОПЗ запобігти поширенню інфекції ГБС через репродуктивний тракт вагітних мишей.

"У п'яти різних частинах репродуктивного тракту ми побачили значне зниження інфікування GBS при лікуванні HMO", — зазначає Мур.

Щоб з'ясувати, які HMO та інші олігосахариди мають антимікробну дію і чому, дослідники створили штучний двовидовий мікробіом з GBS і корисними видами Streptococcus salivarius, що ростуть в пластині для культивування тканин, розділених напівпроникною мембраною. Потім дослідники додали олігосахариди, які зазвичай додають до дитячих сумішей, які називаються гала-ктоолігосахаридами (GOS), які отримують з рослин. За відсутності цукру, GBS пригнічував ріст "хороших" бактерій, але GOS допомагав цьому корисному виду рости.

"Ми дійшли висновку, що GBS виробляє молочну кислоту, яка пригнічує ріст, а потім, коли ми додаємо олігосахарид, корисні види можуть використовувати його як джерело їжі для подолання цього придушення", — пояснює Мур.

Джерело