У ці кілька психологічних пасток люди потрапляють щодня

У людському житті є чимало психологічних пасток.

У звичайний час тема психологічних пасток була особливо цікава тим людям, які намагалися зрозуміти, що заважає їм у досягненні цілей, людям, які хотіли краще зрозуміти себе та інших, тому що це було просто цікаво і пізнавально. Зараз тема психологічних пасток стає абеткою, яку повинен знати кожен. Світ змінюється, і важливо бути відкритим до цих змін, щоб вчасно адаптуватися до нової ситуації, інформує Ukr.Media.

Однак психіка людини влаштована так, що на будь-який стрес реагує захисними механізмами. Наприклад, пропонує людині "завмерти" і перечекати кризову ситуацію, або ж пропонує витіснити ситуацію цілком і намагатися жити як раніше. Є ще варіант, коли людина починає перебільшувати масштаби проблеми і панікувати на рівному місці, наприклад від того, що вдома закінчується гречка. Психіка так захищається від емоційного перевантаження, але при такому захисті людина не може адекватно оцінювати ситуацію, а значить ефективність прийнятих рішень в житті низька.

Як не потрапляти в психологічні пастки і приймати правильні рішення, спрямовані на розвиток, розповідають психологи.

Пастка злиття

Може бути, ви помічали, що після того, як друг або подруга починають скаржитися на те, що відбувається, лаяти у вашій присутності чоловіка, дитину, оточуючих, то після розмови ви залишаєтеся в змішаних почуттях. З'являється почуття злості і деяке відчуття використаності, а також нестримне бажання посваритися на своїх близьких.

Так працює пастка злиття. Емоції, утримані в токсичному спілкуванні, будуть прагнути вийти назовні. І як завжди, страждають найближчі — ті, хто поруч і любить вас. Важливо вміти вибудовувати особисті межі і не дозволяти оточуючим перекладати їх проблеми на вашу голову. Що ж робити?

В ідеалі варто повністю обмежити спілкування з токсичними людьми, однак якщо це неможливо, то необхідно чітко розмежувати поняття і усвідомити, що злість і бажання посваритися — це відповідна реакція утриманих під час розмови з токсичною подругою емоцій. Чи все ви сказали їй з того, що думали? Чи поділяєте ви її точку зору? Яке відношення до цього мають ваші близькі?

Про цю пастку важливо знати і працювати над нею, оскільки при спілкуванні з токсичними людьми необхідно швидко реагувати і вміти вчасно «зловити» свої емоції, щоб уникнути викиду негативу.

Пастка зовнішнього контролю

Також актуальна пастка, в якій зараз опинилася маса людей. Ці люди перестали вірити в те, що можуть щось змінити у своєму житті. Їм здається, що вплинути на ситуацію неможливо, і залишається тільки чекати, куди поверне доля. У такій позиції багато покірності і зупиненої енергії розвитку.

Однак не потрібно впадати у відчай. Навіть якщо вам здається, що світ сповнений обмежень, завжди є зона, в якій людина може вплинути на ситуацію. Потрібно просто не боятися і прагнути до змін в кращу сторону.

Пастка "сліпа пляма"

Йдеться про сліпу зону, яка недоступна людині. Так, наприклад, людина злиться, що її не сприймають серйозно, та й взагалі чомусь відкладають її підвищення день за днем. Вона засмучена, але не розуміє в чому причина.

А вся річ у тім, що вона, наприклад, неохайно одягнена, і люди її цураються. Людина підсвідомо збільшує дистанцію з іншими людьми за рахунок своєї неохайності, тому на бізнес-переговорах не зможе займати лідируючі позиції. Однак вона про це не знає, це — її сліпа зона, і їй здається, що вона на висоті, а інші поводяться дивно. До тих пір, поки оточуючі ввічливо мовчать, людина буде злитися, дивуватися, але так і не зрозуміє в чому ж справа.

Ця пастка особливо актуальна зараз, у світі зростаючої конкуренції. Свої слабкі сторони потрібно знати і зміцнювати, працюючи над собою.

Пастка "обмежуючі установки"

Класичним прикладом цієї пастки є ситуація, коли батьки, наприклад, навчили дитину тому, що «успіху і грошей домагаються тільки нечесні люди». Так, дитина росте з внутрішнім переконанням, що заробити можна тільки на бідах інших людей. Ця установка настільки глибока, що щоразу, коли виникає можливість заробити, людина її упускає, а іноді навіть навмисно відмовляється, уникаючи негативних наслідків.

Ось так і зараз, коли перед людьми стоїть необхідність перейти на роботу в онлайн-форматі, у деяких виникає внутрішній опір. Такий сильний, що гальмує всю роботу. А якщо є установка, що роботу неможливо перенести в онлайн, тобто існує якесь психологічне обмеження, людина буде сама себе зупиняти і кидати справу на півдорозі. До слова, саме за таким же принципом працюють лінь і прокрастинація.

Пастка "проективна ідентифікація"

До нового необхідно адаптуватися, а це буває досить складним процесом, що вимагає енергетичних витрат. Набагато простіше спровокувати потрібну ситуацію, для того, щоб отримати емоційну розрядку. За таким принципом влаштована частина сімейних конфліктів, в яких людина звинувачує свого партнера в тому, чого він не робив, і доводить його до стану афекту або емоційного вибуху, вивільняючи свій власний негатив.

У ситуації кризи така пастка може спрацьовувати в той момент, коли люди потрапляють в позицію жертви, і замість того, щоб визнати ситуацію такою, яка вона є і рухатися далі, починають себе жаліти і звинувачувати всіх навколо в жалюгідній ситуації. Так, зараз багатьом нелегко. Але зупинка в ролі жертви не допомагає. Важливо зібрати сили і прийняти реальність, а потім намітити план дій і зрозуміти, в який бік розвиватися далі. І звичайно, перемагати ту ситуацію, яка кинула виклик.

Розбираючись в темі психологічних пасток, важливо пам'ятати, що всі вони знаходяться виключно в нашому мозку і вимагають опрацювання. Задавайте собі питання, шукайте на них відповіді і продовжуйте рухатися вперед, навіть якщо ситуація здається вам безвихідною.

Джерело