Вчені вияснили, скільки видів бактерій живуть в організмі людини

Зараз науковці мають можливість більш детально вивчати мікроорганізми.

У середині 90-х міністр охорони здоров'я Стівен Доррел став відомий на весь світ через свою необачну заяву. Бажаючи заспокоїти громадян з приводу чуток про заражену коров'ячим сказом англійську яловичину, він сказав, що не існує ніякого ризику передачі губчастої енцефалопатії (коров'ячого сказу) від тварини людині, інформує Ukr.Media.

Біда в тому, що заява була зроблена до проведення наукових досліджень. Через рік було доведено, що енцефалопатія передається, але не вірусом або бактеріями, а за допомогою білка — пріона, який був стійкий до будь-яких форм стерилізації.

Цей випадок ще раз підтвердив: людство дуже мало знає про себе. Світ мікроорганізмів, бактерій, що живуть у Homo sapiens, все ще залишається до кінця невивченим.

Майже через сто років після відкриття Луї Пастером мікроорганізмів у другій половині XIX століття американський вчений Теодор Роузбері зробив спроби порахувати всі бактерії, що населяють організм людини. За його даними, тільки в кишечнику, де зафіксована їх найбільша концентрація, налічується 450 різновидів бактерій. У роті їх 80 видів, а за вухами — всього 15. Трильйони бактерій людина щодня виділяє з фекаліями. Якщо скласти всі виведені цифри до купи, то середня концентрація бактерій буде дорівнювати ста мільярдам на кожен квадратний сантиметр організму. Шкіру людини, населену мікроорганізмами, вчений порівнював з міськими вулицями напередодні Різдва, коли їх заповнюють натовпи людей. Попри настільки великі цифри, за оцінкою вченого, всі бактерії, що мешкають на шкірі, можна вмістити в невелику горошину, а всі, що живуть всередині, — в чашку об'ємом до трьохсот мілілітрів.

Нещодавно, завдяки унікальній методиці аналізу ДНК, вчені отримали можливість більш пильно вивчати мікроорганізми, що населяють людське тіло. Ними навіть був проведений п'ятирічний експеримент, учасниками якого стали 240 дорослих здорових чоловіків і жінок. Регулярно в них брали зразки з носа, рота, статевих органів, кишечника, поверхні шкіри. Таким чином, вчені нарахували 10 000 різних видів мікробів і 10 бактеріальних клітин у кожній клітині людини. Якщо взяти чоловіка або жінку вагою від 85 До 90 кілограмів, то маса всіх мікробів, які в них живуть, становитиме від двох до трьох кг. Всього вчені нарахували вісім мільйонів (!) генів мікроорганізмів. Порівняйте, у людини їх всього двадцять дві тисячі.

Ірландський вчений Рой Слітор, який довший час займався вивченням бактерій в організмі людини, прийшов до висновку, що люди не розуміють їх справжню роль. За його словами, взаємодія людини і бактерій більше схоже на симбіоз. Бактерії харчуються за рахунок людини, але за це допомагають їй у багатьох життєво важливих процесах. Наприклад, при травленні або виробленні вітамінів, а також при зміцненні імунної системи. Вони першими стають на захист, коли необхідно «вступити в сутичку» зі шкідливими бактеріями, вірусами, мікробами. Так, відомо, що тільки під час поцілунку людина отримує 42 мільйони бактерій, з яких приблизно 37 мільйонів — хвороботворні. І якби не трильйони корисних бактерій, що мешкають всередині нас, людина не змогла б пережити і одного поцілунку.

На думку Роя Злитора, а сьогодні його підтримують багато вчених, організм людини з його мікроорганізмами — це єдиний надорганізм, у якому ні людина без бактерій, ні вони без її тіла існувати не можуть.

Але на цьому сенсації не закінчуються. Як встановили зовсім недавно дослідники медичної школи Файнберга Північно-Західного університету США, в геномі збудника гонореї є фрагмент ДНК людини. Це означає, що симбіоз живих організмів можливий не лише з корисними бактеріями, але і з патогенними мікробами. У цьому напрямку вчених чекає ще багато цікавих відкриттів.

Джерело