Із травня по листопад цього року команда Вінницького аналітично-просвітницького центру «Ветеранський простір» працювала в межах проєкту «Правова та психологічна підтримка родин загиблих Захисників та Захисниць та поранених військових «Ми поруч». Упродовж цього часу фахівці простору відвідували медичні та реабілітаційні заклади міста, де військові проходять лікування і відновлюються після травм. Там вони проводили групові й індивідуальні юридичні консультації.
— Ідея зробити групові консультації виникла під час проведення індивідуальних бесід із військовими. Дуже часто вони звертались до нас вже після лікування із питаннями, що ж їм робити далі, якщо немає тих чи інших документів, — розповіла юристка «Ветеранського простору» Ірина Білоус. — Ці проблеми у них виникали в критичній точці, коли вже з’являлась потреба звертатись до суду та оскаржувати те чи інше рішення. Тому ми вирішили інформувати поранених не наприкінці лікування, а під час його проходження.
Метою групових юридичних консультацій стало інформування поранених про те, які права та відповідно до яких нормативних документів вони мають під час проходження лікування. Результатом піврічної роботи фахівців Центру стало створення та видання посібника для поранених військовослужбовців, який і було презентовано представникам місцевих засобів масової інформації.
— Окрім консультацій, ми провели анонімне опитування понад 200 поранених військовослужбовців, де вони розповіли про проблеми, з якими стикаються найчастіше, — зауважила виконавчий директор центру Марія Довжик. — Відповіді на найбільш поширені питання і лягли в основу посібника. Максимально доступною мовою, але водночас не оминаючи нормативно-правові акти, ми склали план дій для кожного пораненого.
Тож, посібник допоможе розібратись із тим, що потрібно знати про проходження ВЛК, який алгоритм дій у разі оформлення довідки про обставини поранення під час захисту Батьківщини, якою є процедура проходження МСЕК та які документи для цього необхідні, які грошові виплати гарантовані військовослужбовцю державою у разі поранення (травми, контузії, каліцтва) внаслідок участі в бойових діях. Окремий розділ присвячений процедурі отримання послуг з протезування. До того ж у посібнику є зразки рапортів, заяв і направлень.
— Наполегливо рекомендуємо пораненим бійцям починати процедуру оформлення документів ще під час лікування та реабілітації, не чекаючи на їх завершення. Зазвичай це займає достатньо часу і потребує особливої пильності. А посібник «Варто знати» допоможе уникнути помилок і плутанини та збереже нерви і воїну, і його рідним. Тим більше, що зручний формат видання дозволяє тримати його при собі і періодично звіряти власний план дій із тим, що рекомендують правники, — підсумувала Марія Довжик.
Невдовзі посібники будуть розповсюджені в лікувальних закладах Вінниці. І незабаром на сторінках аналітично-просвітницького центру «Ветеранський простір» у соціальних мережах та на сайті з’явиться електронний варіант.
Видання посібника стало можливим за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Фото автора
Оксана Уретій
Кореспондент АрміяInform
Залиште відповідь