У Фінляндії громадянина рф судитимуть за воєнні злочини, скоєні в Україні, – прокуратура | Кримінал

Заступник Генерального прокурора Фінляндії в Окружному суді Гельсінкі висунув обвинувачення проти громадянина рф, заарештованого у Фінляндії, який підозрюється у скоєнні п’яти воєнних злочинів в Україні в 2014 році.

Обвинувачення пов’язані з діяльністю підозрюваного в підрозділі «Русич», який воював на боці так званої «лнр». За даними фінського слідства, підозрюваний, як заступник командира підрозділу, брав участь у діях, що порушують закони і звичаї війни. В результаті цих дій він і солдати підрозділу вбили 22 українських військовослужбовців і серйозно поранили чотирьох. Крім того, його звинувачують у діях, що суперечать законам і звичаям війни щодо способу ведення бойових дій та поводження з пораненими і вбитими солдатами противника.

Звинувачення розглядаються у Фінляндії як міжнародні злочини відповідно до фінського законодавства. Підозрюваний не може бути екстрадований в Україну, а отже Фінляндія розпочала власне розслідування.

Обвинувачення в судовому процесі висувають два прокурори, які спеціалізуються на воєнних та міжнародних злочинах.

У 2016 році українські правоохоронці повідомили про підозру зазначеній особі за фактом участі у терористичній організації (ч. 1 ст. 258-3 КК України). 

У серпні 2023 року Офіс Генпрокурора направив запит про затримання і тимчасовий арешт цієї особи. Після комунікації з фінською стороною підозрюваного затримали компетентні органи цієї країни. У вересні 2023 року Офіс Генпрокурора направив щодо нього запит на екстрадицію.

У грудні 2023 року компетентні органи Фінляндії розпочали власне розслідування щодо злочинів цієї особи, вчинених під час бойових дій в Україні.

Під час розслідування Національне бюро розслідувань Фінляндії (НБР) співпрацювало з українським Офісом Генерального прокурора та Службою безпеки України.

Офіс Генерального прокурора надавав на запит фінської сторони матеріали, зібрані в рамках українського розслідування та сприяв у збиранні доказів.

Крім того, НБР обмінювалося інформацією з Європолом, Євроюстом та Міжнародним кримінальним судом.

Офіс Генпрокурора висловлює подяку Прокуратурі та Національному бюро розслідувань Фінляндії за ефективне використання механізмів універсальної юрисдикції для розслідування злочинів росії, вчинених в Україні.

Джерело