Слово пацана: як російський серіал розсварив українців

Слово пацана: як російський серіал розсварив українців

Фото: кадр із серіалу Серіал може становити небезпеку для психіки підлітків

“Блатна” стрічка про Казань в 1980-ті роки набирає популярності в Україні, а саундтрек до серіалу посів перше місце в рейтингу пісень.

В Україні набирає популярності новий російський серіал Слово пацана. Кров на асфальті. Сам факт перегляду продукту з РФ викликав хвилю дискусій в соцмережах і пересварив користувачів. Більше того саундтрек до серіалу посів перше місце в рейтингу найпопулярніших пісень в Україні від Apple Music.

Про що серіал

Стрічка розповідає про історію боротьби кількох злочинних угруповань в Казані в 1980-ті роки. Головні герої – 14-річні школярі, які потрапляють в одну з таких вуличних банд, де вони навчаються битися, грабувати людей, а також дізнаються закони місцевих авторитетів.

Режисеру картини Жорі Аґрусовціву закидають факт романтизації насильства, але він це спростовує.

“Глядач бачить, що там далі відбувається. Тема в тому, що злочин не може бути безкарним. А романтизацією називають те, що наші герої не однозначно погані, а часто складні, ті, що заплуталися і втратили дорогу”, – сказав він.

“Під прицілом” молодь

Головними поціновувачами стрічки як в Росії, так і в Україні стали підлітки та молодь. Вони активно постять в ТікТок нарізки відео із серіалу чи записують власне зі словами героїв.

Окрім цього саундтрек до серіалу Пияла російського гурту Аігел зайняв першу позицію в рейтингу “Топ-100 в Україні” на платформі для прослуховування музики Apple Music. Це означає, що саме цю композицію найчастіше обирають і найбільше слухають українці. Примітно, що російські виконавці у списку “посунули” українських артистів.

Зазначимо, що пісня, яка у перекладі з татарської означає “скло” – не нова. Вона була випущена ще в 2020 році в однойменному альбомі. Утім, популярності набула лише зараз, коли стала саундтреком до “блатного” серіалу.

Через російську стрічку українці поділилися на два “табори”. Переважно молодь захоплюється картиною і вказує, що злочинні угруповання, про які розповідається у серіалі, були в той час і в Україні. Інша частина користувачів взагалі не розуміє, як наші співвітчизники під час повномасштабної війни дивляться російські проєкти.

Також, як заявляють українські психологи, сам серіал є небезпечним, адже дійсно романтизує насильство і веде до того, що це може стати нормою в суспільстві. Особливо стрічка впливає на психіку дітей та молоді, додають експерти.

Питання заборони

Те, про що попереджають українські психологи, вже відбувається на території РФ. Російські ЗМІ масово повідомляють про злочини, які вчиняють підлітки, наслідуючи героїв із серіалу.

Окрім цього останніми днями почали з’являтися спільноти підлітків із назвами “ОПГ” або “Братва”, в яких діти “ділять райони” та організовують масові бійки.

Так, наприклад, в Іркутську підлітки зарізали однолітка. Очевидці розповідають, що вони натовпом підійшли до дев’ятикласника та запитали: “З якого ти району?”. Пізніше російські правоохоронці начебто заперечили цю інформацію.

Журналісти одразу пов’язали це із негативним впливом популярного серіалу, а місцева влада в РФ почала вимагати заборонити картину. Найбільше проти Слово пацана збунтувався Татарстан.

Дитячий омбудсмен закликала Роскомнагляд провести перевірку, а глава республіки Рустам Мініханов заявив, що необхідно донести до федерального рівня, що “серіал не відповідає політиці влади”. Хоча до цього проєкт підтримав прокурор Татарстану. За його словами, зі стрічки “треба робити висновки, а не забороняти, до того ж у Росії багато фільмів про бандитів, які не забороняли, наприклад, Бригада“.

Джерело