Що таке “ватна самооцінка” і як вона впливає на стосунки з оточуючими

Ознаки "ватної" самооцінки.

Така самооцінка може бути вигідна, але тільки не вам. Тому фахівці радять працювати над впевненістю у собі, інформує Ukr.Media.

Як приклад людини з самооцінкою як «із ватки» психологи наводять нарцисів. Звучить дивно, адже ми звикли вважати нарцисів людьми самозакоханими, яка тут низька самооцінка? Але насправді нарциси — нещасні люди, бо вони дуже залежать від чужої думки.

"Ватна" самооцінка — це залежна самооцінка. Похвалили? Я король. Програв? Я нікчема.

З такої самооцінки не побудувати внутрішньої опори, вона надто нестабільна та хитка. Сьогодні ви можете почуватися на вершині світу, а завтра — найжалюгіднішою істотою на світі. Саме тому, за словами психологів, з нарцисами так складно будувати стосунки: ви їм потрібні не власними силами, а щоб ви постійно підживлювали їхню самооцінку. Поки ви ним захоплюєтеся, все непогано. А коли виявиться, що захоплюватися насправді нема чим, то ви опинитеся не потрібні.

А от люди з адекватною самооцінкою люблять себе незалежно від того, що в їхньому житті трапилося. Помилилися? Буває, виправляємо помилки, робимо висновки, йдемо далі.

Головний секрет у тому, що люди з адекватною самооцінкою дозволяють собі бути вразливими, справжніми: сумніватися, сумувати, показувати слабкість, пояснюють експерти.

Від того, що ви проживаєте свої почуття, самооцінка не руйнується — навпаки, ви вчитеся приймати себе таким, яким ви є.

До речі: чим небезпечна низька самооцінка

Психологи порівнюють її зі зламаною ногою: можна і на милицях дійти туди, куди треба, але повільно і через біль. Перелом загоїться правильно, якщо ви пропрацюєте свою самооцінку. А от якщо почати змінювати зовнішність, роботу, стосунки, так і не вирішивши проблеми із самооцінкою, то перелом зростеться неправильно — і нічого, по суті, у вашому житті не зміниться.

Джерело