Правила спілкування з матір’ю, яка має важкий характер

Про що варто пам'ятати кожного разу, коли ви сперечаєтеся з мамою.

Абсолютно неважливо, чи завжди у вас були погані відносини з матір'ю або вони зіпсувалися зовсім недавно, в будь-якому випадку це досить складно. Перебувати один з одним може бути неможливо, а кожна розмова звучить, як погано написана драма. Чим раніше ви навчитеся спілкуватися з токсичною матір'ю, тим краще, і спеціально для цього зібрали кілька важливих правил, яких варто дотримуватися, інформує Ukr.Media.

Скоротіть той час, що ви проводите разом

Не важливо, чи зустрічаєтеся ви на вихідні або тільки розмовляєте телефоном — постарайся обмежити кількість контактів. Повільно відступайте. Наприклад, якщо ви звикли бачитися або розмовляти з токсичною матір'ю кожен день, скоротити взаємодія до 5-6 разів у тиждень. Це дозволить вам зберегти відносини, але не робити їх занадто близькими.

Подумайте про те, щоб припинити спілкування на час

Якщо зараз настав такий період, коли ваші розмови стають особливо токсичними — краще їх уникати. Іноді дійсно доречно перервати спілкування, адже це дозволить вам знайти простір для заспокоєння і працювати над власними негативними установками. Використовуйте цей час для того, щоб зрозуміти, як ви будете підтримувати ваші стосунки в майбутньому.

Протягом багатьох років ваші стосунки з матір'ю будувалися на її умовах: вона вас доглядала, годувала, дбала та одягала. Але тепер, коли ви стали дорослою людиною, час з'ясувати, якими повинні бути стосунки в майбутньому. Обміркуйте, які теми та галузі розмови варто обмежити, а які, навпаки, можуть стати відмінною темою для зближення вас двох і збереження теплих почуттів.

Встановіть кордони

У разі, коли мама завжди поводиться досить токсично, відокремитися від сім'ї може бути складно, а на побудову здорових кордонів потрібно чимало сміливості. Але як би це не було складно — це важливий крок, який необхідно зробити.

Коли ви стаєте менш залежними — тоді ти запускаєте процес одужання. Межі важливі, але спочатку необхідно розвинути внутрішню впевненість в собі, щоб мати можливість встановити ці межі.

Вам потрібно навчитися не реагувати занадто емоційно, не приймати чужі слова близько до серця і не нести відповідальність за чужі почуття, бажання і потреби. Ваша мама може вміло натискати на різні кнопки, але секрет у тому, що саме через неї ці кнопки в принципі існують.

Не реагувати на батьків може бути складніше, ніж на друзів або партнерів, так що це завдання дійсно складне. Багато сімейних терапевтів припускають, що ідеальний спосіб стати незалежною від сім'ї — почати регулярно працювати над своїм розвитком з психотерапевтом, а потім на зустрічі з батьками практикувати свої нові знання. Процес це довгий, але з часом у вас вийде не відчувати роздратування при поїздці додому на свята чи на недільні обіди. У деяких ситуаціях є шанс навіть знайти спільну мову з токсичною мамою і знову насолоджуватися спокійною обстановкою в сім'ї.

Зберігайте впевненість

Токсична мама рідко поводиться шанобливо стосовно дочки. Вона може вишукувати всі слабкі місця, провокувати скандали та навіть бійки, так що треба знати, що ви точно можете постояти за себе.

Будьте впевнені в своєму праві говорити стоп-фрази, наприклад: «Якщо ти хочеш поговорити зі мною, не використовуй такий тон». Вам також варто регулярно практикуватися говорити «ні», щоб акцентувати увагу на тому, що ви заслуговуєте на повагу.

Розмовляйте з повагою

Простий спосіб підлити олії у вогонь — почати говорити так само нешанобливо у відповідь. Навіть якщо мама дійсно токсична людина, постарайтеся все ж зберігати з нею мир. Говоріть з нею з повагою, адже це важливий крок до встановлення кордонів.

Припустимо, що ваша мама скаржиться на те, що їй не подобається, яку професію ви вибрали. Скажіть: «Так, мама, я розумію, що тобі дійсно важко і неприємно. Але я відчуваю тривогу, коли про це говорю». Таким чином ви не тільки підтверджуєте її почуття, але і підкреслюєте те, що турбує вас саму. Розказуйте, що відчуваєте тривожність і що вам потрібно поміняти тему розмови. Практикуйте подібні відповіді заздалегідь, особливо якщо ці ситуації повторюються з разу в раз.

Навіть якщо ваша мама не дотримується межі, вам, як дитині, набагато корисніше повторювати позитивні установки та мантри.

Пам'ятайте, що її токсичність — не має ніякого відношення до тебе

Деяким жертвам емоційного домашнього насильства хочеться звинувачувати себе в тому, що відносини стали токсичними, але завжди важливо пам'ятати, що це ніяк вас не стосується. Зніміть з себе тиск і годі вважати, що якщо ви зробите якийсь конкретний вибір у житті — все зміниться. Навіть якщо виберете роботу за її вказівкою або вийдете заміж за людину, якого вона схвалить, — вона залишиться такою ж токсичною.

Варто пам'ятати також і те, що ви навряд чи зробите таку помилку у відносинах зі своїми дітьми. Можете повторювати це як мантру: ви — не ваша мама. Ви не маєте нічого спільного з тими образливими фразами, які вона вам говорить. Ви не зобов'язані любити свою матір, але ви здатні бути прив'язаними до неї. Пам'ятайте ще й те, що найбільше болю вам завдає те, що забороняєте собі злитися та ображатися, хоча ви справді маєте право на ці почуття.

Нагадуйте собі, що ти не повинні робити маму щасливою

Повторюйте собі: це моє життя, я можу любити свою маму, але я не дозволю їй керувати моїм життям, впливати на нього і руйнувати все, чого я добиваюся. Повторюйте це щоранку, в обід і вечір — до моменту, поки дійсно не усвідомите сенс цих слів. Пам'ятайте також і про те, що ви не несете відповідальність за те, яке життя вибрала ваша мати.

Дайте шанс змінитися

Люди, які виросли в дисфункціональній родині, можуть вважати, що їх батьки ніколи не зміняться. Але це не означає, що ви не повинні дати шанс. Існують ті, хто виходять за межі своєї звичної поведінки, особливо якщо у них був шанс почути, як токсична поведінка шкодить вашому життю. Навіть якщо це не спрацює — ви будете знати, що хоча б спробували.

Але враховуйте, що ви не можете змінити її

Водночас пам'ятайте, що ви не можете змінити мати без її бажання. Вона — доросла людина, яка сама несе відповідальність за той вибір, який робить у житті. Все, що ви можеш зробити, — контролювати власні емоції, будувати кордони та піклуватися про себе.

Зверніться за допомогою

Напевно ви й так знаєте, що жити з токсичною мамою дуже і дуже складно. Кращий спосіб знайти опору в цій ситуації — звернутися до психотерапевта. Навіть кількох консультацій може бути достатньо, щоб почути найважливіші поради щодо подолання цих негативних емоцій, а також освоїти уміння з боротьби зі страхом і тривогою.

Джерело