Побутова хімія та її вплив на здоров’я людини

Чи варто застосовувати побутову хімію.

Люди багато сперечаються про застосування синтетичних побутових засобів. Суспільство розділилося на два табори. Одні стверджують, що побутова хімія нешкідлива для людини і її застосування полегшує працю домогосподарок. Інша частина населення доводить, що ці засоби становлять загрозу людині, порушуючи при цьому екологію, інформує Ukr.Media.

Вплив речовин, що входять до складу побутових засобів, на людину

Найбільш часто в побуті використовуються пральні порошки, відбілювачі, засоби для миття посуду, рідини для очищення скла і різні антифризи.

Основою прального порошку є аніонні або неіоногенні поверхнево-активні речовини, частіше їх називають коротко — ПАР. Аніонні вважаються більш токсичними. Всі ці речовини подразнюють шкіру та очі. При попаданні в організм вони викликають отруєння середньої тяжкості. Фахівці відзначають, що поверхнево-активні речовини дуже важко повністю видалити з поверхні білизни. Тому, ретельне полоскання білизни в чистій воді знижує ризик контакту ПАР і шкіри.

Засоби для миття посуду мають у своєму складі хлор або фосфати. Хлор — найнебезпечніше речовина, що використовується при виробництві побутових хімічних засобів. Попадання хлору всередину організму навіть в невеликих кількостях призводить до тяжких наслідків. Особливо небезпечно використовувати засоби, які містять хлор, спільно з аміаком.

Фосфати, що входять до складу інших миючих засобів, не такі небезпечні. Але при тривалому застосуванні дратують шкірні покриви. При попаданні всередину організму людини викликають нудоту.

Попри свою небезпеку, відбілювачі білизни на основі хлору — найефективніші. Зараз виробляються відбілювачі на основі гіпохлориту натрію. Ця речовина не така небезпечна як хлор, але в залежності від концентрації теж може подразнювати шкіру, горло або очі. При попаданні гіпохлориту натрію в організм людини, він викликає опіки внутрішніх органів.

Засоби для очищення скляних поверхонь створювалися раніше на основі метилового спирту. Тепер його застосування в побутових засобах заборонено. Виробники всіляко намагаються замаскувати цю речовину, використовуючи метанол — основну складову технічного спирту. Метанол — смертельно небезпечний для людини при попаданні в організм.

Власники особистих автомобілів використовують незамерзаючі рідини для своїх машин, в тому числі антифризи. Ці засоби створюються на основі етиленгліколю. Пари цієї речовини при вдиханні викликають запаморочення, нудоту і блювоту. При великих кількостях етиленгліколь вражає нирки і печінку. Зараз цю речовину замінюють більш безпечним пропіленгліколь.

Чи варто застосовувати побутову хімію чи ні?

Всі побутові хімічні засоби повинні виготовлятися відповідно до затверджених стандартів. У цих нормативах визначений максимально допустимий коефіцієнт дратівної дії — 2. Перевищення цього показника не допускається. Але треба враховувати, що спільне застосування декількох засобів може посилювати подразнюючий ефект. Крім того, на ринку часто зустрічаються дешеві засоби, які виготовлені в кустарних умовах, без дотримання технології. Тому купувати побутову хімію треба в спеціалізованих магазинах, при цьому уважно вивчаючи їх склад.

В цілому треба відзначити, що в домашньому господарстві слід застосовувати якісні побутові хімічні засоби, виготовлені відомими виробниками. При дотриманні простих правил безпеки ці засоби значно полегшують важку домашню роботу.

Вплив побутової хімії на екологію ще до кінця не вивчено. У будь-якому випадку, використання природних речовин в якості заміни хімічних засобів, сприяє збереженню екологічного балансу.

Джерело