Мудрі поради, для тих, кому зараз потрібна підтримка

Ці поради не дадуть вам зламатися під вагою проблем.

Самовладання, завзятість і мудрість мають звичай залишати нас в найбільш невідповідний момент. Ми майстри давати поради, але коли проблеми виникають у власному житті, відчуваємо невпевненість, інформує Ukr.Media.

Сучасний філософ Райан Холідей звернувся до античних мудреців, які проповідують стоїцизм, і знайшов в їх текстах невичерпне джерело мудрості. Наводимо декілька порад з книги "стоїцизм на кожен день" для тих, кому зараз потрібна підтримка.

Припиніть копати

Перше правило ями говорить: "Якщо ви опинилися на дні, припиніть копати". Можливо, саме цю здорову думку порушують найчастіше. Коли трапляється щось — справи йдуть не так, або нам хтось шкодить, — більшість людей лише посилюють ситуацію: спочатку зляться і дратуються, а потім тупцюють на місці, перш ніж вродять якийсь план.

Сьогодні поставте перед собою найпростіше і здійсненне завдання: не робити ще гірше. Що б не сталося, не додавайте до рівняння агресії та інших негативних емоцій. Не реагуйте заради самої реакції. Залишіть все як є. Припиніть копати. А потім знайдіть вихід.

Не можете зробити одне, візьміть інше

Незадовго до смерті, коли перемога в громадянській війні в США вже була близька, Лінкольн розповів у колі воєначальників історію про людину, яка хотіла отримати високу посаду в уряді. Спочатку вона цікавилася, чи не можна зробити її міністром закордонних справ. Після відмови попросила скромніший пост. Після повторної відмови, посаду рядового митника. Зрозумівши, що навіть цього не отримає, людина попросила у Лінкольна старі штани.

"Добре бути скромним", — сміявся Лінкольн, завершуючи свою розповідь.

Якщо ми не можемо це зробити, ми можемо спробувати зробити інше. Якщо не можемо іншого, то, можливо, нам можна спробувати третє. А якщо й воно неможливе — завжди знайдеться ще щось. І навіть якщо підсумковим варіантом виявиться лише "посада" доброї людини, у нас завжди буде можливість застосувати нашу філософію.

Витріть ніс і беріться за справу

Світ несправедливий. Гра — шахрайство. Хтось точить на вас зуб. Можливо, ці твердження і вірні, але на практиці тут і зараз яка вам від них користь? Та урядова доповідь або ця співчутлива стаття не допоможуть сплатити ваші рахунки, заживити зламану ногу або отримати екстрений кредит. Той, хто піддасться жалю до себе, стогнучи: "Горе мені!" — не отримає нічого, але втратить енергію та мотивацію, необхідні для того, щоб упоратися з проблемою.

У нас є вибір: зосередитись на тому, як нас образили, або використати наявні ресурси та взятися за справу. Чи будемо ми чекати, поки хтось врятує нас, або прислухаємося до заклику Марка Аврелія: "Поспішай краще до свого призначення і, залишивши порожні надії, самому собі — якщо є тобі справа до самого себе — допомагай, як можеш". Це краще, ніж просто втерти носа (хоча і це саме по собі крок уперед).

Просто переставляйте ноги, робіть крок за кроком

Спортсмени найвищого рівня в університетському та професійному спорті все частіше звертаються до філософії, що називається процес. Її створив у Алабамському університеті тренер Нік Сабан. Він вчить своїх гравців не звертати уваги на загальну картину: важливість гри, перемогу в чемпіонаті, колосальну перевагу суперника, а зосереджуватися на хорошому виконанні, здавалося б, зовсім незначного: завжди діяти на максимумі, закінчувати конкретну гру, перемикатися на окреме володіння. Сезон триває місяці, гра — годину, наздогнати супротивника можна за чотири тачдауни, але окремий фрагмент гри триває лише кілька секунд. Всі ігри та всі сезони складаються з секунд.

Якщо команди слідують за процесом, вони, зазвичай, перемагають. Вони долають перешкоди і зрештою прокладають шлях нагору, навіть не зосереджуючись безпосередньо на перешкодах. Якщо ви слідуватимете у своєму житті процесу, виконуючи правильні дії в правильному порядку, одна за одною, — у вас теж усе стане добре. Більше того, ви будете краще готові подолати перешкоди на цьому шляху. Ви будете занадто зайняті, щоб їх помічати: ви просто переставляєте ноги.

Зверніться за допомогою

Ніхто ніколи не стверджував, що ви народилися із набором засобів, необхідних для вирішення всіх проблем, з якими ви зіткнетеся у житті. Новонародженим ви були практично безпорадні, але потім вам хтось допоміг, і ви зрозуміли, що по допомогу можна звертатися. Так ви поступово дізнавалися, що вас люблять.

Що ж, вас, як і раніше, люблять. І ви можете звертатися за допомогою до будь-кого — вам не потрібно боротися з проблемами самотужки.

Дружище, якщо потрібна допомога, просто скажи.

Почніть із себе

Що б сьогодні не трапилося, давайте будемо готові до проблем, до труднощів, до того, що люди розчаровують або спантеличують, — будемо готові прийняти це і звернути собі на благо. Не будемо бажати повернути час назад або перебудувати всесвіт за своїми уподобаннями. Набагато краще та набагато простіше переробити себе.

Не думайте про майбутнє

Персонаж роману Чака Паланіка "Колискова" каже: "Щоб забути загальну картину, потрібно подивитися на все поблизу". Іноді розуміння загальної картини є важливим, і стоїки вже допомагали нам у цьому. Проте не менш часто роздуми про майбутнє непродуктивні та заважають. Тому, зосереджуючись виключно на теперішньому, ми можемо видалити ці лякаючі або негативні думки з поля зору.

Канатоходець намагається не думати, якою висотою він йде. Непереможна команда намагається не думати про свою ідеальну переможну серію. І нам, і їм доводиться ставити одну ногу строго перед іншою, все інше вважаючи стороннім.

Вирушайте на прогулянку

Століттями філософи, письменники, поети та мислителі знаходили, що ходьба приносить додаткову користь, забезпечуючи час та простір для кращої роботи мозку. Як пізніше скаже Ніцше, "тільки думки що виходили мають цінність".

Обов'язково прогуляйтеся сьогодні. І в майбутньому при стресі чи перевантаженні — прогуляйтеся. Якщо вам потрібно вирішити складну проблему або прийняти рішення, пройдіться пішки. Якщо не вистачає повітря — рушайте на прогулянку. Якщо потрібно приватно зателефонувати, вийдіть на вулицю. Якщо вам потрібне фізичне навантаження — влаштуйте довгий похід. Якщо у вас зустріч по роботі або з друзями, прогуляйтеся разом.

Не витрачайте життя на суперечки

Коли ви наступного разу встрянете в політичні суперечки або зіштовхнетеся з особистими розбіжностями, запитайте себе: чи є причина боротися з цього приводу? Ця суперечка допоможе вирішити щось? Чи буде мудра чи освічена людина таким же любителем подискутувати, яким, можливо, схильні бути ви? Чи такі люди вдихнуть, розслабляться і почнуть чинити опір спокусі взяти участь у конфлікті? Просто подумайте, чого ви могли б добитися і наскільки краще себе відчували б, зумівши подолати потребу боротися і вигравати в кожній дрібниці.

Не дозволяйте навіть дрібним неприємностям брати гору

Будучи головою банківської та брокерської компанії, Уолт Беттінгер щорічно наймає на роботу сотні людей та розмовляє ще з сотнями. Можна з упевненістю припустити: за багато років він мав і удачі, і промахи, і сюрпризи при прийомі на роботу нових співробітників. Проте зі здобуттям досвіду він почав часто використовувати такий нестандартний метод: Беттінгер запрошував претендента на вакансію поснідати в ресторан, де заздалегідь попереджений офіціант навмисно плутав замовлення.

Реакція кандидата на посаду говорила керівнику про потенційного працівника дуже багато. Клієнт засмутився? Почав грубити офіціанту? Чи дозволив цій дрібниці зіпсувати важливу ділову зустріч? Витончено і дружелюбно впорався з непорозумінням?

Може здатися, що те, як ви впораєтеся з дрібною неприємністю, не означає нічого, насправді ж це оголює все.

Прощайте себе

Накидатися на себе, надмірно обділяти себе, карати себе — це самобичування, а не самовдосконалення.

Немає потреби бути надто суворим до себе. Дотримуйтесь для себе більш високих стандартів, але не ставте непереборну планку. Прощайте себе, якщо послизнетесь.

Джерело