Мобілізація у 2024 році: як знайти собі посаду і потрапити в бажаний підрозділ

Допоки в парламенті точаться дискусії довкола змін до законопроєкту щодо вдосконалення мобілізації, очевидним залишається те, що мобілізація триватиме і, можливо, посилюватиметься. Тож, ще багато українців рано чи пізно потраплять до Сил оборони України.

Наразі в тих, хто ще не у війську, є можливість обирати — де та за якою спеціальністю служити. АрміяInform пояснює, чи справді охочі можуть обирати, де служити.

Як це зробити? Наразі є декілька варіантів потрапити в ту чи іншу частину на певну посаду.

Звернутися безпосередньо до військової частини, в якій бажаєте проходити службу

Багато підрозділів мають офіційні сторінки в соціальних мережах, де є оголошення про рекрутинг. Або з контактами вам можуть допомогти друзі чи знайомі, які проходять службу в обраному вами підрозділі.

Якщо підрозділ готовий вас до себе взяти, і вам підходять всі умови, то там вам мають зробити рекомендаційний лист (відношення. — Авт.). Із цим документом потрібно прийти в ТЦК та СП для подальшої мобілізації.

Своїм досвідом такого способу мобілізації з кореспондентом АрміяInform поділилася військовослужбовиця одного з підрозділів ЗСУ Наталія Тарковська. Більшість родичів та друзів у неї військові, тож Наталія вирішила також приєднатися до Збройних Сил. Самостійно обрала собі підрозділ, там отримала відношення. У частині її попередили, що потрібно бути уважною, аби мобілізували саме до них. І в цьому моменті, говорить Наталія, були певні перестороги — чи відправлять саме в цю частину?

«Було дуже страшно, що мобілізують не за відношенням», — розповіла Наталія.

Однак все сталося так, як і хотіла Наталія. У ТЦК вся процедура тривала всього три дні. А далі — постановка на облік, ВЛК та відправка в обрану частину.

Скористатися послугами рекрутингового агентства

Наприкінці минулого року Міністерство оборони України уклало угоди з чотирма компаніями з рекрутингу — платформами розміщення вакансій: thelobbyx.com, Work.ua, Robota.ua, Olx.ua.

«Чим на більшу кількість вакансій людина відгукується, тим більше в неї шансів потрапити в бажаний підрозділ»

— Для нас важливий принцип добровільності, що дає військам можливість отримати вмотивованих людей, — розповіла кореспонденту АрміяInform директорка воєнного департаменту LobbyX Ольга Бандрівська. — Наші кандидати прийшли до цього самостійно та свідомо. А отже, у них значно більша мотивація якісно виконувати свої обов’язки. Перший крок зайти на сайт та ознайомитися з вакансіями. Другий — знайти ту, яка відповідає навичкам, досвіду та запиту кандидата. І третій крок — відгукнутися на таку вакансію, зокрема, відправити своє резюме, — говорить Ольга Бандрівська.

Обмежень щодо кількості відгуків на вакансії немає. Далі ці резюме передають до командування визначених підрозділів. І якщо ви проходите первинний відбір, то з кандидатом зв’язуються представники частини. Може бути співбесіда, перевірка, спеціальний відбір. Якщо все пройти, то далі вже мобілізовують.

Чи можуть в ТЦК мобілізувати не в той підрозділ?

У соціальних мережах можна зустріти інформацію на рівні чуток про те, що представник ТЦК може проігнорувати відношення або інші ваші попередні домовленості з підрозділом.

Є частини, до яких прикріплені конкретні ТЦК, і ми радимо підрозділам мобілізовувати людей саме через них. Також ми публічно заявляємо своїй аудиторії, що якщо ви потрапляєте не в той підрозділ, в який мали, то повідомляйте нам. Кожен окремий випадок ми розбираємо. І через власні важелі в Міноборони та Генштабі переводимо цих людей. Ми не кидаємо таких кандидатів, — пояснює вона.

Важливо! Гарно складене резюме — одна із запорук успіху.

Фахівці радять максимально чітко розписати свій досвід. Треба визначити ваші сильні сторони. Що ви вже вмієте робити? Чи є якийсь військовий досвід, або чогось ви навчалися онлайн. Вказати свій цивільний досвід. Нічого не перебільшуючи та не прикрашаючи.

Велика кількість людей відсіюється на першому етапі, тому що майже нічого не повідомляють про себе. Фрази: «я хочу служити у вас» — недостатньо, аби військові ухвалили рішення. Також обов’язково залишайте свої контакти. Періодично буває так, що в резюме не залишають контактів. І тому такі резюме відсіюються.

Кого потребують Сили оборони України?

Скільки саме вакансій у Силах оборони України — закрита інформація. Утім, хто потрібен війську, можна зрозуміти з відкритих джерел. АрміяInform проаналізувала вакансії, розміщені на рекрутингових платформах.

Значна кількість з них стосуються бойових спеціальностей: стрільці, гранатометники, розвідники, штурмовики, сапери тощо.

Окремо можна сказати про велику кількість вакансій для  операторів БПЛА, значний попит є на фахівців, які можуть збирати і ремонтувати безпілотники та робити для них боєприпаси.

Також є попит на зв’язківців, фахівців з радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки. І ця тенденція залишатиметься й надалі, адже розвідувальні та ударні дрони, засоби РЕР та РЕБ — це те, що нині відіграє важливу роль на фронті та потребує розвитку та масштабування.

А отримати більшість із цих навичок завдяки різним програмам можуть і цивільні.

Окрім бойових спеціальностей, є і досить велика кількість вакансій, що перегукуються із цивільними спеціальностями: водії, фахівці з логістики, фахівці з рекрутингу, електрики, механіки, медики, бухгалтери, кухарі, діловоди.

Лише за останній місяць на платформі LobbyX додалося близько 70 штабних вакансій.

Про популярність такого способу мобілізуватися свідчать і дані Міністерства оборони: лише за два останні місяці минулого року 389 підрозділів Сил безпеки і оборони розмістили свої оголошення на профільних ресурсах.

Кількість актуальних вакансій на початок січня сягала двох тисяч. За словами заступника Міністра оборони Наталії Калмикової, проєкт рекрутингу отримав позитивну реакцію у суспільстві — загалом понад 17 500 людей відгукнулися на вакансії, а це в середньому дев’ять кандидатів на одну вакансію.

Олександр Марченко

Кореспондент АрміяInform

Джерело