Міфи про самотність в які ми досі віримо

Існує безліч стереотипів про одинаків. Нібито це хвороба нинішнього суспільства, а вибрати таке життя — все одно, що поховати себе живцем.

У світі дедалі більше людей вважають за краще жити самі по собі, одні і цю тенденцію вже неможливо не помічати. Чи насправді так погано жити на самоті, чи всі ці страшилки — вигадки невпевнених у собі екстравертів, інформує Ukr.Media.

Самотність — ознака невпевненості у собі

Насправді все навпаки. Почуття незадоволеності від взаємодії з навколишніми людьми і є невпевненість у собі, у своїх бажаннях. Якщо вам нема з ким поговорити, поділитися важливими новинами чи думками, ви вибираєте "чужих" — ось це точно через невпевненість. Спілкування — як шведський стіл у готелі. Від "голодної самотності" невпевнена людина бере все, що вміститься на тарілку. Їй треба забити шлунок, але вона не знає чого хоче, і кидає туди все доступне. Цей голод від невміння знаходити цікаве у собі.

Якщо вам комфортно з собою і нема потреби шукати компанію завжди та скрізь, самотність не буде слабкістю. Людина, яка не знає себе, не може розпізнати смакові уподобання. Вона відчуває тугу щоразу, коли залишається одна. Для того, щоб знайти оточення, яке вам до вподоби, потрібно знати себе, свої бажання та цінності. І тут, як не дивно, корисно побути на самоті. Розібратися, що не так і куди рухатися далі.

Самотність — це ізоляція від суспільства

Самотність — це зовсім не те саме, що бути одному. Самотність — це роз'єднаність зі світом навколо, почуття, що ніхто з навколишніх не розуміє вас, коли немає реальних стосунків із людьми. Ізоляція здатна грати свою роль, але не тільки вона. Ви можете почуватися самотніми у натовпі і, навпаки, бути абсолютно щасливими, коли поряд нікого немає. Хоча ці терміни часто використовують як синоніми, насправді значення у них різне. Соціальна ізоляція — стан, коли людина об'єктивно одна, поруч із нею нікого немає. Самотність — це суб'єктивне переживання. Ці два визначення між собою не пов'язані, більше того, іноді вони можуть суперечити один одному.

Самотність псує здоров'я

Всі дослідження на тему самотності ґрунтуються на статистичних та медичних фактах. У більшості випадків вчені відбирали групи добровольців, які вважають себе самотніми, і дійшли висновку, що у таких людей підвищується ризик розвитку інсульту та гіпертонії. Але складно сказати, скільки саме одинаків мали проблеми зі здоров'ям ще до дослідження. Статистика фіксує конкретний час, тому не можна зі стовідсотковою впевненістю говорити про наслідки цього стану. Не виключено зворотний причинно-наслідковий зв'язок: люди можуть ставати самотніми через проблеми зі здоров'ям, бо змушені більше часу проводити одні й менше — у компанії.

Одинаки марні для суспільства

Люди, які живуть соло, частіше ходять до барів та музеїв, відвідують культурні заходи. У містах, де багато одинаків, вирує життя. Саме завдяки їм стає різноманітнішою міська культура. А сімейні люди частіше бувають замкнуті у своєму соціальному осередку. Є всі підстави стверджувати, що люди, які живуть на самоті, компенсують свій стан високою соціальною активністю, що перевищує енергійність тих, хто проживає спільно.

Самотність — це погано

Вважають, що самотність — неприємний етап життя, який треба пережити, а потім скоріше повернутися до звичної активності. Проте вчені стверджують, що це почуття може бути корисним, мотивувати до нових звершень, таким як зміна кола спілкування та пошук себе. Нейробіологи порівнюють самотність із спрагою: мовляв, якщо ви хочете пити, то шукаєте воду. Якщо вам не вистачає підтримки та спілкування — ви шукаєте людей. Механізм виживання закладений природою: з давніх-давен людям доводилося кооперуватися один з одним, адже вижити поодинці було практично неможливо. Нині правила змінилися, люди можуть обирати: жити соло чи парою.

Жити одному — значить страждати

Одинаки — ті, хто живе один, а не ті, хто страждає від самотності. Застереження є принципово важливим, тому що два цих поняття в більшості мов і культур синонімічні — якщо ви живете одні, значить, вам неодмінно самотньо. Адже недарма довічне ув'язнення в окремій камері вважається в багатьох країнах покаранням навіть більш суворим, ніж страта. Але чи всім так страшна самотність? Той, хто недостатньо розвинений як особистість, хто не здатний вступати у відносини зі світом віч-на-віч, на самоті дійсно страждає. Він позбавляється зв'язків з іншими людьми і не знаходить у собі гідного співрозмовника. А видатні люди — духовні вчителі, письменники та художники, вчені, полководці — дуже цінували самотність як найважливіший ресурс для творчості та саморозвитку. Судячи з усього, кількість таких людей постійно зростає. Причому однаково серед чоловіків і жінок.

Жити одному — круто чи все ж таки ні?

Нас довго привчали до того, що кожен — частина сім'ї, клану, колективу, а наше призначення — жити заради інших та разом із ними. Але сьогодні індивідуальне життя окремої людини стає дедалі ціннішим. Свобода і особистісний розвиток виявляються важливішими за будь-які обмеження і навіть уподобання. Життя соло явно стає тенденцією: ми все менше хочемо ділити свій будинок з іншими людьми. І це нова ідеологія, це реальність.

Сьогодні живе соло більше половини американців, приблизно третина домогосподарств складається з однієї людини в Японії, найшвидше зростання кількості одинаків відзначено в Китаї, Індії та Бразилії. Все більше людей, коли у них з'являється можливість мати власне житло, вибирають переваги вільного життя самотужки. Ми можемо боротися за традиційні сімейні цінності, але не можемо не зважати на зміни, що відбуваються.

Можливо, багатьом з нас нелегко змиритися з думкою про настання "епохи одинаків". І наші батьки, і бабусі з дідусями сповідували зовсім інші цінності, які передали онукам. Однак, звільнившись від міфів, ми зуміємо краще зрозуміти себе і тверезо поглянути на той світ, де житимуть наші діти.

Джерело