Як зрозуміти, що у людини шизофренія — перші ознаки

Люди, у яких є перші ознаки шизофренії, чують і бачать неіснуючі речі, відчувають труднощі в розпізнаванні реальних і нереальних об'єктів.

Шизофренія — це серйозне психічне захворювання, яке тягне за собою розлад розумових процесів і труднощі в управлінні емоціями. Люди, у яких є навіть перші ознаки шизофренії, чують і бачать неіснуючі речі, відчувають труднощі в розпізнаванні реальних і нереальних об'єктів. Хороша новина! Попри марення і галюцинації, хворі в більшості своїй безпечні для оточуючих. А при належному лікуванні їх прогноз не безнадійний. Регулярна психотерапія може допомогти таким людям жити більш-менш повноцінним життям і навіть навчитися отримувати задоволення, інформує Ukr.Media.

Як виявити перші ознаки шизофренії?

Всупереч переконанням, ця хвороба діагностується відносно часто: у 6 людей з 1000. Більш того, симптоми шизофренії наростають поступово, спочатку близькі починають відзначати у хворих дещо ексцентричну поведінку. Типова картина — коли відмінник несподівано закидає навчання, починає зневажливо ставитися до свого зовнішнього вигляду, втрачає інтерес до захоплень, стає самітником. Тут потрібно звернути увагу на наступні моменти.

  • Ізоляція від соціуму. Душа компанії перетворюється в соціофоба, відчуває байдужість до улюблених людей і захоплень, перестає ходити на роботу (навчання).
  • Прояв амбівалентних почуттів. Хворий сам собі суперечить, переживає протилежні емоції (люблю-ненавиджу, радість-смуток, страх-наснага).
  • Розвивається дивна манера розмови. Людині складно підтримувати задану тему, вона постійно йде від питань.
  • Труднощі з концентрацією на побутових завданнях. Хворий може забути почистити зуби, не надіти штани, з чистюлі перетворюється в нечепуру, що йому ніколи не було властиво.
  • Посилюються тривожні думки. З'являється обсесивно-компульсивна поведінка, апатія або депресія.

Описані симптоми з часом поглиблюються і стають більш помітними, зростає їхня частота та інтенсивність. На жаль, до лікаря таких людей приводять пізніше, коли шизофренія набуває класичну форму.

Характерні ознаки шизофренії:

Нескладне марення (у 90% хворих)

«Сусід намагається мене отруїти радіоактивними хвилями», «мене хочуть викрасти марсіани для досліджень», «я Наполеон (Петро I, "Клеопатра"), що прийшов в цей світ з особливою місією», «я бачу знаки, чую голоси ангелів, вони намагаються мені щось сказати». Найчастіші фантазії шизофреніків пов'язані з ідеєю переслідування, контролю над розумом, манією величі, якимись особливими здібностями, якими він володіє (левітація, читання думок, спілкування з рисами та ангелами, дар бачення померлих предків).

Галюцинації

Можуть бути зоровими, тактильними, але найчастіше — слухові. Хворий бачить страшних монстрів, жуків, картини гниття власної плоті. Чує голоси, які його переслідують, дають йому дивні накази або активно його принижують і знецінюють. І чим активніше шизофренік відгороджується від соціуму, тим більше посилюються галюцинації.

Ексцентрична поведінка

Відмінник стає двієчником, тихоня — істериком, схиблений на чистоті потопає в бруді, екстраверт відмовляється виходити в реальний світ. Людина сама не своя в прямому сенсі слова. Їй складно контролювати свої імпульси, піклуватися про свої потреби, виконувати рутинні справи. Найчастіше шизофреніки розривають усі зв'язки зі світом і перетворюються в затворників.

Фрагментарне мислення

Мова хворого шизофренією нескладна і безглузда. Він не може підтримувати просту розмову, видає нелогічні відповіді, вигадує неіснуючі слова. А також його може перемкнути, тоді він буде повторювати одну і ту ж фразу знову і знову.

Негативні симптоми

При шизофренії знижується сексуальний потяг і яскравість емоційних реакцій. Більше того, людина занурюється в апатію, не може відчути радість життя, їй складно змусити себе робити звичні дії. Голос втрачає фарби, стає млявим, монотонним. Очі здаються байдужими. Хворий уникає прямого контакту, може цілими днями лежати і дивитися в одну точку. Втрачається навіть примітивна мотивація — поїсти, помитися, розчесатися.

Причини розвитку шизофренії можуть бути різними

У 10% випадків позначається спадковий фактор — коли у родині у людини були хворі близькі (мама, тато, брат, бабуся). У 30% випадків винні важкі пологи, особливо якщо під час вагітності мати пила і приймала наркотики, боліла вірусними інфекціями, зазнавала фізичного насильства, або дитина отримала родову травму в результаті гіпоксії. Все це збільшує шанс пошкодження фронтальної кори головного мозку дитини, яка відповідає за планування, прийняття рішень, логіку. А ось у 60% випадків шизофренію провокують стресові фактори — втрата батьків в ранньому віці, фізичні знущання, емоційне і сексуальне насильство в дитинстві, занедбаність, безробіття, бідність, алкоголізм, травмуючі переживання, з якими людина не впоралася.

Різновиди шизофренії:

  • Параноїдна форма

Розвивається в досить пізньому віці (після 18 років), часто в результаті сильного стресу (смерть близьких, втрата роботи, розрив відносин, сексуальне насильство, серйозне навчальне навантаження, пологи). У хворого починаються слухові галюцинації та марення (переслідування, особливі місії, ревнощі). Однак він не випадає з соціуму, може продовжувати працювати, забезпечувати свої побутові потреби, бути у відносинах. Близьким складно зрозуміти, що відбувається з людиною, оскільки вона приховує свої симптоми, стає надто підозрілою і обережною.

  • Гебефренна форма, або свого роду класична шизофренія

Проявляється в емоційній нестабільності хворого. Він стрибає з крайності в крайність, видає неадекватні переживання, поводиться насмішкувато. А також у нього плутана і нерозбірлива мова, безглузді дії, складності з самоорганізацією. Хворий не може сам доглядати за собою, приготувати обід, оплатити рахунки, потребує допомоги близьких.

  • Кататонічна форма

При цьому типі шизофренії до вищеописаної проблематики додаються наступні симптоми — ступор, безцільна моторна активність, відмова хворого реагувати на команди і інструкції, іноді опір їм, дивні химерні пози, мовна загальмованість, повторення однієї і тієї ж фрази нескінченну кількість разів.

Що потрібно знати, якщо ви виявили у себе або у своїх близьких ознаки шизофренії?

Потрібне термінове спостереження у психіатра. Схожими проявами володіють і інші хвороби — пухлина мозку, епілепсія, енцефаліт, біполярні або шизоаффектні розлади. Для підтвердження діагнозу можуть знадобитися місяці спостережень. Але лікування краще почати якомога раніше, тоді у хворого з'явиться шанс на нормальне життя.

Джерело