Як виявити емоційний шантаж і маніпуляції у стосунках

Емоційні маніпулятори буквально «годуються» уразливістю інших.

Якщо партнер сміється над вашими почуттями і нехтує ними, якщо ви постійно ловите себе на тому, що вибачаєтесь, коли не винні, якщо його слова і вчинки заподіюють біль… Що ж, тоді ймовірність того, що ви застрягли в токсичних стосунках з емоційним маніпулятором, дуже велика, інформує Ukr.Media.

Емоційні маніпулятори «годуються» вашою уразливістю. Найчастіше використовують проти вас ваші ж слова, лише б досягти бажаного — і після того, як доведуть до істерики і ви дасте те, що їм потрібно, аби вони припинили, вони заманюють вас назад на вигляд щирими вибаченнями та обіцянкою виправитися.

І ми раз за разом віримо їм, переконуючи себе в тому, що це був лише незначний епізод, якому не можна дозволяти отруїти стосунки. А насправді наш партнер хороший і добрий чоловік. Однак Бетті Коен, психотерапевт і письменник, стверджує, що є чіткі ознаки того, що ваш партнер — справжній емоційний маніпулятор. Якщо ви починаєте помічати тривожні дзвіночки, варто задуматися про розставання з цією людиною, поки він не став ще більш токсичним.

Ось що Коен говорить про ці застережні ознаки, які більшість людей воліють ігнорувати: «Коли ми починаємо відчувати, що в цих стосунках щось не так, потрібно довіритися своїм інстинктам — адже, швидше за все, все так і є».

Психотерапевт пояснює, що люди, що перебувають у таких стосунках, зовсім не є нещасними весь час… Бувають періоди, коли все йде просто чудово. Мабуть, це вводить в замішання сильніше всього. «Ви відчуваєте себе так, немов ви на «американських гірках», то злітаєте вгору, то опускаєтеся на дно», — каже Бетті, додаючи, що «чим раніше ви підете, тим краще, тому що ці відчуття свідчать про те, що ви потрапили у стосунки, які позбавляють сил, змушують відчувати негативні почуття стосовно самих себе».

Крім того, вона застерігає: «часто вербальні та емоційні маніпуляції можуть перерости в емоційне або фізичне насильство».

Тож як зрозуміти, що ви зустрічаєтесь чи живете з емоційним маніпулятором?

Партнер сміється над вашими почуттями

Емоційні маніпулятори дбають виключно про власні почуття та потреби. І якщо ви спробуєте завести з ними відкриту і чесну розмову про ті моменти, коли відчуваєте себе недооціненими або коли вам боляче, ваш співбесідник намагатиметься якомога швидше «згорнути» цю розмову. Він буде стверджувати, що ви поводитися нерозумно, по-дитячому, або, скажімо, надто емоційно реагуєте на все.

Психотерапевт Петті Блю Хейес стверджує, що «їх спокій і зовнішня раціональність у поєднанні з вашим «напруженим» станом і чутливістю в подібних ситуаціях найчастіше змушують вас засумніватися в самих собі та власних почуттях. І з часом ви починаєте гадати, що не праві». Емоційний маніпулятор ніколи й ні за що не стане перед вами вибачатися… Натомість він буде звинувачувати в ситуації, що склалася вас. Він буде намагатися змусити вас сумніватися у своїх емоціях.

Так що якщо ви починаєте ловити себе на тому, що з подачі партнера раз за разом питаєте себе, що, можливо, він правий, і ви справді дуже чутливі або приймаєте все занадто близько до серця… Це може означати, що вам прийшов час залишити ці стосунки за спиною.

Партнер принижує вас

Якщо партнер постійно ображає вас, або ж сміється над вами на людях, то ймовірність того, що він або вона є емоційним маніпулятором, дуже висока. Такі люди користуються вашою невпевненістю в собі, щоб домагатися бажаного, але їх тактика зовсім не завжди виявляється очевидною. Зовні вашим друзям і родичам може здаватися, що партнер просто жартує над вами, і що ви не проти, хоча насправді вам хочеться криком кричати від болю.

Приміром, емоційний маніпулятор, знаючи, що ви переживаєте через те, що останнім часом набрали трохи зайвої ваги, може почати соромити при ваших друзів за те, що ви з'їли три шматочки піци, співчутливо хитаючи головою, кажучи щось на кшталт: «Так, люба, тобі доведеться перешивати одяг з наметів».

Бетті Коен вказує на те, що, на жаль, багато жінок, які виховувалися у сім'ях, де батьки постійно принижували їх, звикли до подібної поведінки з боку близьких людей. Більше того, вони навіть вважають це цілком нормальним явищем. Тому ми повинні чітко провести для себе межу між тим, що дозволено, і тим, що ні.

Партнер звинувачує вас у власних поганих вчинках

Емоційний маніпулятор ніколи й ні за що не візьме на себе відповідальність за свої вчинки. Натомість він постарається вивернутися так, щоб перекласти всю провину на вас і довести, що його дії були виправдані. Емоційний маніпулятор завжди змушує свого партнера сумніватися в правдивості своїх почуттів і виправданості образи.

Наприклад, просте нагадування партнеру про те, що він обіцяв оплатити комунальні платежі, може викликати шквал докорів і звинувачень у вашу сторону. Мовляв, він останнім часом дуже втомлюється на роботі, що у нього просто немає часу на всякі дрібниці, і що ви могли б і самі це зробити… І все це замість того, щоб визнати те, що він забув про свою обіцянку і все виправити.

Партнер відмовляється пояснювати свої вчинки

Емоційні маніпулятори часто використовують фрази на кшталт «ти все одно не зрозумієш», тому що у них немає бажання налагоджувати з вами повноцінне, реальне спілкування.

Вони хочуть самоствердитися, поставити себе вище вас, стверджуючи, що їхні думки та почуття настільки складні, що ви навіть не можете їх зрозуміти. У підсумку ви майже завжди чекаєте, що ваш партнер розсердиться через те, що ви не зробили щось, про що навіть не знали.

Намагається виставити себе нещасним і скривдженим

Якщо ви розповісте такому партнерові про те, що у вас був поганий день на роботі, то замість того, щоб розрадити, він одразу почне переконувати, що ваш день був ще нічого, а ось у нього він був дійсно жахливим. Словом, ваші почуття знову опиняються знеціненими, і ви починаєте відчувати почуття провини за те, що взагалі почали розмову про свої проблеми.

Партнер «виправляється» тільки тоді, коли ви розумієте, що з вас досить

Емоційні маніпулятори немов якимось шостим почуттям відчувають, коли ви опиняєтеся майже готові здатися і піти від них.

Саме тоді, коли ви вже набираєтеся сміливості для того, щоб сказати «прощай», партнер перетворюється в доброту, товариськість і ввічливість, тішачи ваш слух чимось дуже схожим на вибачення… Але варто вам змилуватися і пробачити його, як стосунки одразу почнуть повертатися в накатану колію.

Джерело