Як навчитися ніколи не злитися: 3 поради від нейробіологів

Уявіть: ви стоїте ніс до носа з людиною, яка буквально закипає від злості і кричить на вас; і все, чого вам хочеться відповісти їй тим же….

Проблема лише в тому, що накричав у відповідь, ви ніяк не покращите ситуацію, передає Ukr.Media.

Як же взяти себе в руки і втриматися?

Є два шляхи, і лише один з них правильний.

Давайте, докопаємося до відповідей на ці наболілі питання і з'ясуємо: як стримати гнів, ніж основну помилку і як її виправити, тим самим ощаслививши не тільки себе, але й оточуючих.

Придушення гніву – однозначно погана ідея

У цьому випадку ви просто цедите крізь зуби: «все в порядку» і намагаєтеся продовжувати займатися справами. Хороша новина в тому, що така поведінка дійсно приховує злість – але тільки від оточуючих – ваші ж емоції лише посилюються від спроби їх придушити.

У книзі Олівера Брукмана «Антидод» описано декілька дослідів підтверджують, що люди, які приховують свої емоції, переживають їх набагато сильніше і довше, ніж ті, хто не соромляться ці емоції виражати. Якщо ви намагаєтеся стримати сльози, вони не зникають, а бажання розридатися посилюється.

Що ж відбувається в нашій голові, коли ми намагаємося придушити спалах гніву? А там — справжній ураган!

Ви перестаєте відчувати позитивні емоції, а не негативні.

Ваша мигдалеподібна залоза (ділянка мозку, що впливає на емоції) починає працювати понад міру. Але, що найцікавіше – емоції ви пригнічуєте, а гірше стає і вашому співрозмовнику теж. Як тільки ви починаєте стримувати свій гнів, кров'яний тиск вашого опонента підскакує, що поступово відкладається в стійку неприязнь по відношенню до вас. Якщо ви змушені спілкуватися протягом тривалого часу є ймовірність, що відносини між вами складуться паршиві, і це навряд чи може порадувати.

Крім усього іншого, придушення своїх емоцій вимагає певних вольових зусиль, а сили, як відомо, мають звичай закінчуватися.

Саме тому люди, частіше приховують свої емоції частіше потрапляють у ситуації, коли про сказане в серцях, пізніше, доводиться шкодувати.

Хтось зараз подумає: «Я так і знав! Раз стримувати гнів шкідливо – доведеться його виливати на оточуючих».

І це теж невірно.

Не варто давати волю злості

І ось ви вибухнули і зриваєте злість на одного, як ніби ви на дуелі. Не найкраща ідея, погодьтеся.

Накручування і вихлюпування злості лише посилюють емоційний вибух.

Конструктивно висловити своє невдоволення, безумовно, можна, але вивалювати злість на співрозмовника не слід – ваш гнів буде рости як сніжний ком з кожним сказаним словом.

Але що ж тоді допоможе?

Можна спробувати відволіктися, але хіба це допоможе?

Допоможе.

Енергетичні ресурси вашого мозку обмежені, так що якщо ви зосереджуєте увагу на чомусь ще, мозок вже не може концентруватися на постійному і даремному обмірковуванні неприємних ситуацій.

Що ви знаєте про тест з Маршмеллоу?

Дитині давали один шматочок зефіру і залишали його в кімнаті, пообіцявши в кінці видати два шматочки зефіру, якщо він зможе втриматися і не з'їсти той, що у нього вже є.

Які ж були результати?

Діти, які змогли взяти себе в руки і не з'їли зефір, в майбутньому досягли найкращих результатів у кар'єрі і жодного разу не потрапляли у в'язницю.

Результати тесту зрозумілі, але мало хто говорить про те, як дітям вдалося утримати себе і не з'їсти цукерку. Дуже просто – вони відволікалися.

Уолтер Мішел, автор дослідження, коментує:

«Діти знайшли, чим себе зайняти: вони наспівували мелодії, колупалися у вухах, грали з пальцями або з тим, що змогли знайти в кімнаті. Таким чином, вони згладили внутрішній конфлікт і усунули неприємну ситуацію очікування».

І ця методика працює і з іншими видами сильних емоцій, таких як, наприклад, гнів.

Так, так, знаю досить складно відвернути себе, коли хтось істерично кричить вам прямо в обличчя.

Однак є один спосіб.

Переоцінка

Ще раз докладно уявімо ситуацію: хтось стоїть в декількох сантиметрах від вас і кричить на вас, почому дарма. Вам дуже хочеться відповісти тим же або навіть гарненько докласти «співрозмовника» про що-небудь.

Але що якщо я вам скажу, що цей чоловік вчора втратив матір?

Або ж він переживає важке розлучення, і вчора у нього відібрали права на дітей?

Ви б, найімовірніше, не приймали його гнів так близько до серця, а можливо, навіть поспівчували б.

Що змінилося?

Та нічого!

Просто передісторія, яку ви собі розповіли, змінила ваш погляд на ситуацію. Як сказав Альберт Еліс: «Ви не ображаєтеся на події, а на власні думки».

Наступного разу, зіткнувшись з ситуацією, коли хтось почне зривати на вас злість, просто скажіть собі: «Я тут ні при чому. У нього просто поганий день».

Як тільки ви змінюєте ваше уявлення про ситуації — мозок змінює ваші емоції по відношенню до неї.

В одній з книг Девіда Року описаний цікавий експеримент: професор Ошнер дослідив емоції людей за допомогою томографа.

Піддослідним показували одну і ту ж фотографію, на якій був зображений чоловік, плаче біля церкви.

Спершу люди відчували співчуття і смуток.

Однак коли їм сказали, що це сльози радості, і людина знаходиться на одруженні – емоції людей змінилися корінним чином.

Професор пояснює цю обставину тим, що наші емоції залежать від наших уявлень про світ – як тільки ми змінюємо уявлення – емоції теж змінюються.

Таким чином, якщо ви скажете самі собі: «у нього просто поганий день», ваше уявлення про дійсність зміниться, і негативні емоції будуть витіснені позитивними. Результат не змусить себе довго чекати.

Дослідження, описані Джеймсом Гроссом в одній з його книг, показали, що люди, які застосовують подібні техніки заміщення гніву на практиці, мають більше друзів і близьких контактів.

Більше того, ця методика дозволить вам позбутися гніву не задавливая його в собі, а отже, не «вибухаючи» згодом. Вам більше не доведеться шкодувати про словах, сказаних комусь зопалу.

Що ж ми маємо в підсумку?

Щоб позбутися гніву потрібно:

Не придушувати гнів – може, що оточують і не бачать його проявів, але зате дуже добре відчувають ваш стан, і стосунки все одно псуються.

Не накручувати себе, вивалюючи свої емоції на оточуючих – висловити причину свого невдоволення спокійно і конструктивно – будь ласка. Але не развинчивайте свій гнів ще більше – вам же буде гірше.

Переоцініть ситуацію – просто скажіть собі: «я тут ні при чому – у нього просто важкий день».

Звичайно, бувають ситуації, коли ваш опонент навмисно виводить вас із себе, і тоді, не залишається нічого іншого, окрім як спробувати просто придушити в собі гнів, щоб не погіршити свої переживання.

І все ж іноді переоцінка ситуації може допомогти вам змінити свої емоції і замінити почуття гніву співчуттям, співчуттям або розумінням.

Тепер залишається останній крок на шляху до збереженню добрих взаємовідносин – пробачити. І це потрібно вам, а не вашому співрозмовнику.

Джерело