Гігрома: чому з’являються шишки на руках або ногах

Вона з'являється несподівано, не болить, але лякає невідомістю.

Напевно вам знайоме таке явище, як шишка на кісточці зап'ястя. Вона з'являється несподівано, не болить, але лякає невідомістю. Люди прикладають до таких шишок подорожник, натирають настоянками — все це марно. Крім зап'ястя, з'явитися шишка може під коліном або в інших частинах тіла. Називаються такі шишки — гігрома. Чому вони з'являються, чи несуть небезпеку і як їх лікувати?

Що таке гігрома

Рухи наших рук, ніг і всіх інших частин тіла відбуваються в суглобах — зчленуваннях кісток. Щоб зменшити тертя в суглобі, природа придумала ось що: кінці кісток в суглобі покриті гладким хрящем, а між хрящами знаходиться суглобова або синовіальна рідина. Гладке тертя хряща в рідкому середовищі сприяє руху. По краю хрящів до кісток прикріплена оболонка — капсула суглоба — яка не дозволяє синовіальній рідині витекти. Синовіальна рідина — це вода, в якій розчинена невелика кількість солей, білків і вуглеводів. Вона утворюється, оновлюється і всмоктується капсулою суглоба, або інакше — синовіальною оболонкою, інформує Ukr.Media.

Інше поширене місце тертя в організмі — довгі сухожилля, якими м'язи тягнуть кістки при русі. Ці сухожилля також полягають в синовіальну оболонку — так звані «піхви сухожиль», і в оболонці також знаходиться синовіальна рідина.

Якщо в суглобі постійно підвищений тиск, а капсула в якомусь місці слабка, то в цьому місці вона може розтягнутися у вигляді мішечка, пов'язаного з іншою капсулою тонким горлом. У цьому мішечку порушується нормальна циркуляція синовіальної рідини, з неї посилено всмоктується вода, і в підсумку виходить мішечок із синовіальної оболонки, заповненої холодцем. Це і є гігрома.

Таким чином, гігромою називають доброякісне утворення, обмежене капсулою, яке заповнене прозорою рідиною.

Чи небезпечні гігроми

Найчастіше гігроми безпечні: вони не перероджуються в рак, вони не нагноюються, не болять. Виняток становлять окремі випадки, якщо велика гігрома тисне на сусідні з нею нерви або судини, або якщо гігрома знаходиться всередині черепа. Найчастіше гігрома являє собою лише косметичний дефект, причому інколи досить помітний, однак також він може заважати при надяганні взуття або браслета. Треба пам'ятати, що гігрома завжди вторинна, що причиною її появи є нездоров'я суглоба, з якого вона виросла. І тут вже вирішити проблему допоможе досвідчений лікар-хірург і / або травматолог-ортопед.

Чому вони з'являються

Для того щоб з'явилася гігрома, досить поєднання двох факторів: постійно підвищеного тиску в суглобі і місцевої слабкості його капсули. Слабкість капсули суглоба може бути викликана травмою або попереднім запаленням, а може бути і ознакою вродженої слабкості сполучної тканини. Причому слабкість сполучної тканини виявити нескладно: вона може проявлятися також короткозорістю, варикозною хворобою, гемороєм, плоскостопістю — такий стан називається дисплазією сполучної тканини, це не хвороба, а особливість організму.

Постійно підвищений тиск характерний для суглобів ніг, які несуть основне навантаження тіла: гомілковостопних і колінних суглобів (кіста Бейкера — задня гігрома колінного суглоба — одне з улюблених місць розташування гігром), а також суглобів кисті — наслідок роботи на клавіатурі, гри на піаніно, носіння сумок та інших тривалих навантажень на руку.

Чи потрібно їх видаляти

Внутрішньочерепні гігроми, а також гігроми, що викликають здавлювання оточуючих структур, видаляти необхідно. На щастя, подібне трапляється вкрай рідко. Найчастіше гігроми видаляють за бажанням їх власника, який, в свою чергу, повинен спочатку проконсультуватися з фахівцем, — якщо вони заважають, наприклад, носити годинник або завдають косметичний дискомфорт.

Наслідки бездіяльності, або коли краще не чіпати гігрому

Якщо гігрома не всередині черепа і не здавлює навколишні структури, бездіяльність при гігромі відносно безпечна. Чому відносно? Тому, що вона сигналізує про неполадки в суглобі, з якого вона зростає. Якщо і не видаляти гігрому, то потрібно обстежити суглоб, чи немає в ньому інших порушень. Можуть бути необхідні різні заходи: при гігромі колінного суглоба або гомілковостопного актуальним може бути зниження ваги, при гігромі кисті — підбір упору для роботи з комп'ютерною мишею і т. д. Також може бути актуальна перевірка гостроти зору, огляд флеболога, проктолога і ортопеда для виявлення інших проявів слабкості сполучної тканини.

Важливо знати!

Щоб не пропустити інших серйозних порушень, які можуть бути не такими очевидними, як гігрома, перед видаленням гігроми необхідно комплексно обстежити суглоб, з якого вона зростає. Оскільки гігрома пов'язана з суглобом, видалення її під місцевим знеболенням може бути некомфортним — кращий наркоз. Після видалення необхідна фіксація суглоба, щоб гігрома не виросла знову.

Джерело