Депресія у підлітків: симптоми і як з нею боротися

Ознаки депресії у підлітків можуть бути різними: агресія, апатія, прагнення усамітнитися, проблеми з концентрацією.

У багатьох сім'ях в Європі та Америки в процесі дорослішання дитини відбувається віддалення її від батьків. Часто трапляється так, що сини, дочки зайняті своїми інтересами. Головним авторитетом у віці від 10-12 років є друзі, а не рідні та вчителі — це підтверджується багатьма психологами. Мама і тато, втомлюються на роботі, вирішують безліч щоденних поточних проблем і не знаходять часу для своїх дітей. Починається віддалення, відчуження, яке, у свою чергу, призводить до нерозуміння і роздратування з обох сторін, інформує Ukr.Media.

Підліткова депресія — це не примхи, не швидкоплинний поганий настрій. Дане явище — справжня хвороба, що вимагає своєчасного й адекватного лікування. Вона характеризується тривалим і стійким пригніченим станом, депресивним настроєм. Вона віднімає у підлітка сили та бажання вчитися і займатися спортом чи мистецтвом, гуляти та спілкуватися, словом, жити. Батькам важливо знати, які причини та ознаки, можливі наслідки, а також симптоми та лікування даного стану у дитини.

У чому небезпека

Діти в підлітковому віці — не подарунок, це знають всі. Більшість з них замкнуті й агресивні, зациклені на своїх почуттях, мають якісь дикі уявлення про світоустрій, які вони із завзятістю відстоюють, не слухаючи та не сприймаючи нічиї думки. Однак підліткова депресія — щось зовсім інше.

Дане психологічне захворювання здатне знищити сутність особистості юної людини, привести її до думок про суїцид, а від них — до дії. Посилює цю картину байдужість, нерозуміння або тиск зі сторони батьків. Потрібно розуміти, що домогтися беззаперечної покори в такому віці неможливо, а нехтування ознаками депресивного стану загрожує бідою всієї сім'ї.

Симптоми депресії у підлітка

Гормональні зміни, що відбуваються в організмі хлопчика чи дівчинки, серйозно впливають на його або її фізичний і психічний стан. Кожна людина у віці від 12 до 17 років може нагрубити, грюкнути дверима, проігнорувати дорослого. Однак є набір явищ, які повинні змусити задуматися батьків.

Ознаки підліткової депресії наступні:

 • смуток, пригнічення, безнадія як основні характеристики настрою;
 • дратівливість і гнівливість;
 • часті сльози;
 • припинення спілкування з родиною і друзями;
 • юна людина кидає свої захоплення, перестає цікавитися чим-небудь, запускає навчання;
 • поганий апетит, порушення сну;
 • стійке занепокоєння;
 • постійне почуття провини;
 • відчуття себе нікчемною людиною;
 • прагнення до самотності, навіть у тих, хто раніше був душею компанії;
 • пропала мотивація до чого-небудь;
 • втома, млявість, апатія, швидка втомлюваність;
 • болі в голові, шлунку, спині по типі вегетосудинної дистонії;
 • проблеми з концентрацією уваги;
 • думки про можливість перервати власне життя.

Іноді дитина приховує від сім'ї свій стан, батькам складно розгледіти ознаки депресії у підлітків. Однак є ряд непрямих явищ, які допоможуть мамі та татові вчасно забити на сполох і прийняти вірне рішення.

 • Дитина тікає з дому. Іноді справа доходить тільки до розмов про втечу, але, в будь-якому випадку, дорослим потрібно розуміти, що такі слова або дії — не провокація і капризи, а крик про допомогу і відчайдушне бажання звернути на себе увагу.
 • Проблеми з успішністю. Вони можуть з'явитися і у відмінника. Перш ніж лаяти сина або дочку за лінь, переконайтеся, що це не втрата концентрації, не тривожний стан, не проблеми з вчителями або однолітками, які змушують юну людину прогулювати уроки і ігнорувати завдання. Сюди ж можна віднести забудькуватість і безвідповідальність, вони виникають через нездатність зосередитися.
 • Проблеми з алкоголем або наркотиками як варіант втечі від жорстокої дійсності і бажання забути своє горе. Дане явище вимагає втручання фахівця, професійного лікування і, найголовніше, підтримки, а не критики на шляху виходу з нього.
 • Невпевненість в собі. Завжди посилюється в підлітковому віці, а при депресії може дійти, наприклад, до відмови виходити з дому.
 • Безрозсудні вчинки. Викидом адреналіну підліток може несвідомо хотіти блокувати свою тугу. Небезпечні для життя експерименти, прогулянки по дахах або будівництвах, екстремальне водіння, участь у правопорушенні також свідчать про те, що має місце підліткова депресія.
 • Інтернет-залежність. Самостверджуючись у соціальних мережах, дитина пробує таким чином піти від реальності, забути те, що з нею відбувається насправді. Вона може перейти межі, виставити на загальний огляд свої дурні або небезпечні вчинки, двозначні висловлювання, відверті фотографії. Психіатрія відносить дане явище до нехімічних форм залежності, які потребують серйозного лікування.
 • Агресія і насильство. Часто характерна для тих, хто сам зазнав побоїв чи глузування. Говорить про безпорадність підлітка або про невміння вирішувати власні проблеми.

Хто схильний до депресії

Безумовно, в групі ризику хлопці, які перебувають на обліку у психіатра, і які мали з дитинства якісь психологічні відхилення. Гормональна буря в підлітковому віці буде впливати на них досить сильно.

Ті, хто поводяться асоціально, мають педагогічну занедбаність, можуть підпадати під діагноз «підліткова депресія». Це хлопці з неблагополучних сімей, дитячих будинків, ті, хто перебуває на обліку в поліції.

Однак, найбільш тривожна група — чуйні, емпатичні та невпевнені в собі з дитинства люди. Річ у тім, що вони можуть бути успішними і веселими, товариськими і оптимістичними до певного віку. Але приходить час, коли відбувається особистісне усвідомлення, підліток розуміє, що весь світ не буде любити безумовно. В цей момент і можуть почати проявлятися депресивні симптоми, які батькам важливо вчасно розгледіти.

Як поводитися батькам

На жаль, профілактика депресії у підлітків не вважається важливою у багатьох сім'ях. Батьки думають, що мають право контролювати життя підростаючої людини, займаючись власними справами та проблемами і не вникаючи в її світ. Тому, коли виявляються ознаки небезпечного стану, мама і тато часто губляться або «закручують гайки».

Потрібно розуміти, що такими способами домогтися довіри і відкритості неможливо. Підліток або замкнеться в собі ще сильніше, або піде на відкритий конфлікт з батьками.

Ось які дії важливо зробити для сприятливого результату ситуації.

 • Говорити зі своєю дитиною. Робити це потрібно делікатно й обережно і уникати нотацій і зайвих питань. Все це тільки замкне підлітка, ще більше зміцнить його в думці про те, що ніхто не розуміє його переживань. Дуже корисно підключити практику «активного слухання»: батько або мама взагалі не задає питань, але промовляє проблеми і переживання сина або дочки в позитивному ключі. Найголовніше, про що не варто забувати — настанови не тільки не корисні, але й шкідливі.
 • Дайте зрозуміти своїй дитині, що любите її такою, якою вона є, що ви завжди будете поруч. Цей принцип називається «безумовне прийняття». Його використання дає знати юній людині, що мамі і татові вона дорога сам по собі, така, яка вона є, а не така, якою вони собі придумали.
 • Якщо підліток захоплюється тієї чи іншої субкультурою, не засуджуйте його вибір, яким би безглуздим він вам не здавався. Пам'ятайте, що вже до двадцятиріччя мало хто залишається в рамках таких напрямків, а в цей момент для вашої дитини ця музика, одяг, фільми здаються серйозними. Спробуйте поговорити з нею про те, що привернуло її в ряди послідовників, наприклад, хард-року, розпитайте про особливості, знайдіть те, що здається вам гарним/цікавим. Одночасно важливо не лицемірити і не висловлювати брехливе захоплення: будьте чесні зі своїм чадом.
 • Не знецінюйте переживань сина або дочки, якими б безглуздими вони вам не здавалися. Серйозне ставлення і повага до почуттів дитини позначиться на вашому спілкуванні і градусі довіри в його процесі. Якщо в даний момент, наприклад, насмішки однокласниць здаються вам дурістю, постарайтеся згадати себе в аналогічному віці і побачити, як болісно можна переживати таку ситуацію.

Джерело