Ці 5 ознак говорять про те, що ви вже на межі нервового зриву

Нервовий зрив, що насувається, можна легко виявити.

Поняття "нервовий зрив" має на увазі крайній ступінь втоми нервової системи. Як зрозуміти, що організм перебуває у критичному стані, і як подолати проблему, розбираємося разом, інформує Ukr.Media.

Грудень — місяць, коли усі ми перебуваємо у приємному очікуванні дива і будуємо плани на майбутній рік. Однак цей час також пов'язаний з фізичними та емоційними перевантаженнями, дедлайнами і великими обсягами робіт, які можуть призвести до виснаження організму і, як наслідок, нервового зриву. Отже, давайте вивчимо тонкощі цього питання.

У нашому суспільстві в цілому слабо розвинена сфера профілактики розвитку нервових захворювань — ми рідко думаємо про гігієну праці і дотримання розумного балансу між роботою і розслабленням, відновленням, відпочинком. Зараз більш актуальне гасло: "Швидше, вище, сильніше", а люди прагнуть встигнути зробити сто справ одночасно і заробити репутацію багатофункціональних співробітників.

Крім того, з самого дитинства багатьом з нас навіюють, що, щоб домогтися мети, потрібно наполегливо працювати — отримувати гарні оцінки, вступити до престижного ВНЗу, викладатися на максимум на роботі, щоб керівництво помітило докладені зусилля і гідно оцінило вас. З'являється бажання досягти успіху за будь-яку ціну — завищені вимоги до самого себе переростають у проблему і закріплюються на рівні внутрішніх претензій особистості до себе. Іншими словами, формується звичка працювати на подолання — на шкоду своєму відпочинку, своїм бажанням і своїм потребам.

Однак ця проблема простягається далеко за межі кар'єрних амбіцій. Наприклад, вона також стосується молодих мам, які бажають у будь-який спосіб завоювати схвалення і визнання суспільства. На тлі тотального нічного недосипу, а потім неповноцінного розслаблення вдень у поєднанні зі стійким бажанням зберегти соціальну активність молоді мами також потрапляють до групи ризику і стають потенційними жертвами розвитку нервових захворювань.

Отже, для того, щоб вчасно виявити проблему, необхідно не тільки знати про причини її появи, а й ознайомитися з першими ознаками, сигналами, які починає подавати нервова система.

Порушення сну

З'являються складнощі з засинанням, нервова система не може розслабитися. Збалансована робота нервових відділів зсувається у бік надмірної активності симпатичного відділу вегетативної нервової системи — того відділу, який відповідає за готовність до дії. Коли сон нарешті приходить, він не може задовольнити запит організму на відпочинок, оскільки буде неглибоким, поверхневим, з частими пробудженнями. А вранці людина відчуває розбитість, втому, тобто, прокидається з почуттям ніби і не спала зовсім.

Ще одна з ознак нервового зриву, що підступає, — поява підвищеної пітливості вночі. Трапляється, що вночі виникає потреба змінити одяг або вранці виявляється мокра подушка.

Крім того, людині з проблемами з нервовою системою сон може здаватися повноцінним — організм швидко засинає, спить усю ніч без перерв, але вранці не з'являється відчуття бадьорості і легкості. Це також говорить про те, що вночі не було достатнього розслаблення нервової системи.

Метеозалежність

Погіршення самопочуття у відповідь на зміну погоди не є нормою, всупереч популярній помилковій думці. Частими проявами проблеми у цей період будуть: загальне напруження у тілі, запаморочення, труднощі з концентрацією уваги. Нервова система просто не може впоратися з елементарним завданням, перебудувати свою роботу, підлаштуватися під нові зовнішні умови. А це вже досить яскравий сигнал про те, що вона знаходиться на межі зриву.

Підвищена стомлюваність

Починає виникати відчуття втоми у відповідь на зовсім незначне навантаження. Це стосується навантажень як емоційних, так і фізичних. Звичне фізичне навантаження тепер замість бадьорості приносить відчуття розбитості, втоми, а нерідко і провокує ознаки вегетативної дисфункції (почастішання серцебиття, утруднення дихання, задишка, відчуття неповного вдиху, підвищена пітливість).

На емоційні навантаження організм реагує підвищеною чутливістю і далі виникає відчуття тяжкості у тілі, апатії, втоми — усе це говорить про наявність серйозної проблеми.

Психоемоційна лабільність

Підвищена чутливість до емоційних переживань, коли будь-яка подія, негативна чи позитивна, викликає неконтрольований потік емоцій, тривоги і страхів. З'являється підвищена сентиментальність, плаксивість. Тоді навіть перегляд фільмів і передач може викликати надмірну емоційну реакцію. Нервова система не може відфільтрувати потік переживань, не може з ними впоратися. Ця ознака говорить про те, що нервові центри перебувають у стані такого внутрішнього напруження, що будь-який зовнішній вплив абсолютно вибиває роботу нервової системи з гармонійної колії.

Постійне відчуття внутрішньої напруги і тривоги

Причин для переживань немає, а почуття тривоги є. Цей пункт співвідноситься з першим — за умови нервового виснаження наявна постійна готовність до дії за рахунок високого симпатичного тонусу. За природних умов тривога — це охоронна функція, яка мобілізується під час небезпеки. Патологічна тривога — це ознака надмірної напруги у роботі нервової системи.

Кожна з цих ознак є приводом для звернення до лікаря, оскільки, ігноруючи подібні сигнали організму, людина ризикує не впоратися з симптомами і перейти у наступну стадію захворювання. Прислухайтеся до свого організму і намагайтеся вдумливо реагувати на ті сигнали, які він подає — так ви зможете вчасно виявити проблему і вжити адекватних заходів.

Джерело