Як перестати весь час вибачатися.
Ви кажете "Вибачте", навіть якщо не зробили нічого поганого? Берете відповідальність за чужі помилки або проблеми, що виникли не з вашої вини?
Ось як це зазвичай відбувається:
- У ресторані вам приносять неправильне замовлення, а ви говорите: «Вибачте, але це не те, що я замовляла»;
- Статут чекати, коли вас прийме лікар, ви підходите до стійки адміністратора зі словами: "Вибачте за занепокоєння, але хотілося б уточнити…»;
- На касі в супермаркеті касир довго не може пробити товар, і ви вибачаєтеся перед покупцями, що стоять позаду вас в черзі: "Вибачте, що так довго";
- Ваш чоловік вульгарно жартує, а ви виправдовуєтеся перед подругами: «Вибачте, зазвичай він так себе не веде», інформує Ukr.Media.
Чому ми постійно вибачаємося і коли це стає проблемою?
У кожній з цих ситуацій ясно, що в вибаченнях нема потреби, оскільки ви не зробили нічого поганого. Чому ж ви все одно починаєте розмову зі слів: "Вибачте"?
- Ви хочете, щоб вас вважали ввічливим. Ви стурбовані тим, що подумають оточуючі, і не хочете їх розчаровувати.
- У вас низька самооцінка. Ви постійно хвилюєтеся, що зробили щось не так, створили комусь проблеми або просите забагато.
- Перфекціонізм. У вас завищені стандарти, тому ви відчуваєте потребу вибачатися за кожну дрібницю, яку зробили не ідеально.
- Дискомфорт. Ви відчуваєте себе незатишно, невпевнено або не знаєте, що робити або говорити.
- Ви відчуваєте відповідальність за інших людей або їх неадекватну поведінку. Люди часто вибачаються за вчинки своїх партнерів, друзів або близьких, як ніби самі зробили щось не так. Але факт того, що ви зустрічаєтеся або навіть перебуваєте у шлюбі з кимось, не робить вас відповідальними за його вчинки.
- Погана звичка. Ви так звикли вибачатися за все на світі, що робите це автоматично.
Чому шкідливо вибачатися без приводу?
Якщо постійно твердити "Вибачте-вибачте", ви знеціните ваші вибачення у випадках, коли вони дійсно необхідні. Крім того, звичка просити вибачення за будь-яку дрібницю позбавляє вас впевненості в собі. З боку здається, що ви шкодуєте про все — про свої вчинки, емоції і навіть про те, що існуєте. Недоречні вибачення стають формою самокритики, адже по суті ви повторюєте: «Я не правий», «я винен». Це руйнує самоповагу.
Постійні вибачення — часта проблема тих, хто схильний до співзалежності. Це симптом низької самооцінки, боязні конфліктів і надмірної заклопотаності чужими потребами і почуттями.
Погані кордони змушують вас приймати провину за те, що не робили або не могли контролювати. Ви приймаєте відповідальність за спроби виправити або вирішити чужі проблеми. Ви виправдовуєте поведінку інших людей, як якби вона була ваша власна. Ви вірите, що у всьому винні самі — це переконання засвоюється ще в ранньому дитинстві. Вам здається, що ви тягар або проблема для оточуючих. Ви боїтеся відмови або критики, тому намагаєтеся бути поступливими і «зручними».
Коли потрібно вибачатися, а коли це недоречно?
Ви повинні вибачитися, якщо вчинили погано: зачепили чиїсь почуття, сказали або зробили щось образливе, проявили неповагу або порушили чужі кордони.
Не слід вибачатися за те, що ви:
- не робили;
- не можете контролювати;
- не знаєте відповідь на питання;
- не відповіли відразу.
Ви не повинні вибачатися за те, що зробили інші люди, за свою зовнішність або почуття, які відчуваєте.
Як перестати вибачатися за все?
Усвідомленість — перший крок до змін. Помічайте, коли, чому і перед ким ви вибачаєтеся особливо часто. Зверніть увагу на свої думки і почуття: занепокоєння, страх, відчуття власної нікчемності і неповноцінності.
Запитайте себе: "чи потрібно мені вибачатися?" Ви зробили щось не так? Наскільки все погано? Або ви берете відповідальність за чужі промахи? Ви відчуваєте сором або тривогу, хоча не зробили нічого поганого? Можливо, ви очікуєте від себе забагато?
Перефразуйте. Замість того, щоб вибачатися, використовуйте інші ввічливі фрази, наприклад: "спасибі за ваше терпіння", "на жаль, це не те, що я замовляв", "у мене є питання".
Постійні вибачення — це погана звичка. А отже, вам буде потрібен час і зусилля, щоб замінити її новою, більш ефективною поведінкою. Не турбуйтеся, якщо вам це не вдасться відразу, практикуйте — і не втрачайте віри в себе!
Залиште відповідь