Чому люди тікають від проблем замість їх вирішення

Постійні розчарування приводять нас в стан глибокої незадоволеності, яка має згубний вплив на нашу психіку.

Народившись в цьому світі, ми завжди шукаємо в ньому кращої долі, але неминуче стикаємося з розчаруванням. Наші уявлення про життя, наші мрії і бажання стикаються з дійсністю, і ми відчуваємо біль і образу. Постійні розчарування приводять нас в стан фрустрації, глибокої незадоволеності, яка має згубний вплив на нашу психіку і організм в цілому. Страждання змушує людину шукати способи його уникнути, інформує Ukr.Media.

Спосіб уникнути страждань від життєвих невдач вибирається кожною людиною найчастіше неусвідомлено, але дуже індивідуально. Багато в чому це залежить від її світогляду, емоційності, тощо.

Які ж способи уникнення незадоволення знаходять люди? За великим рахунком ці способи поділяються на два види:

  • ліквідують незадоволеність;
  • маскують незадоволеність.

До способів, що ліквідовують незадоволеність, відносяться: самоаналіз, аналіз поведінки інших людей, роздуми над життєвими і філософськими питаннями, аналіз причинно-наслідкових зв'язків, і т. д.

Ці способи вирішення внутрішнього конфлікту діють повільно, поступово і неминуче зводять незадоволеність, завдяки самостійному отриманню правильних висновків з фрустраційних ситуацій.

До способів, що маскують незадоволеність, відносяться: звинувачення, докори, обурення, вираз агресії і ненависті, критика, сарказм, зла іронія, скарги, депресія, придбання стійкої залежності або манії, лінь, апатія, мрійливість, байдужість, гіперцілеспрямованість, гіперактивність, пліткування, глузування, уїдливість, запобігливість, самоприниження, відраза, вираз переваги, презирство, снобізм, зарозумілість, нахабство, провокування суперечок і конфліктів, доведення своєї переваги, приниження, насилля, зловживання владою та положенням, образливість – і т. д. і т. п.

Ці способи діють миттєво і нетривало, даючи людині невелику порцію задоволення, і цим приводячи її емоційний стан у короткочасну рівновагу, протягом якої людина насолоджується собою і життям. Але така рівновага нетривала саме тому, що причини незадоволеності ліквідовані не були, проблеми не були вирішені, відповіді не були знайдені. І як тільки ефект отриманого задоволення закінчується, настає новий виток незадоволеності, що виявляється обраним людиною способом.

Чому в одному списку виявилися, здавалося б, такі різні явища, як обурення і самоприниження, чи інші? Тому що всі вони, так чи інакше, є проявом злості, пов'язаної з незадоволеністю в житті.

Кожен раз, коли ми демонструємо злість або інші негативні прояви, ми демонструємо свою безпорадність, безсилля перед обличчям проблеми. Ми не знаємо, чи не розуміємо, чому все так, як воно є, і що нам з цим робити, але ситуація нам не подобається. І це невдоволення занадто сильне, щоб стримувати його в собі, воно вимагає виходу – в агресивній або пасивній формі.

Деякі люди знають, що висловлюючи злість, вони виявляють перед оточуючими свою слабкість і безпорадність, і тому намагаються висловити її «непомітним», як їм здається, чином, у вигляді «розумної» іронії, викриття оточуючих, «добрих» глузувань, і т. д. – але тим не менш, це все той же прояв злості і незадоволеності.

Чому ж людина вибирає спосіб уникнення незадоволення, пов'язаний з розчаруванням і невиправданими очікуваннями від життя, злість – замість того, щоб піддавати своє незадоволення аналізу?

Тому що це простіше.

По-перше, певна частина людей взагалі не здогадується про те, що якщо піддати аналізу своє незадоволення, то, знайшовши його причини, можна таким чином його ліквідувати. Такі люди щиро вважають, що світ саме такий, яким вони його уявляють, а саме несправедливий, і все, що їм залишається – це звинувачувати когось у причинах своїх невдач, і отримувати крихти задоволення від підкріплення почуття власної переваги і якихось задоволень.

По-друге, інша певна частина людей знає, що існують способи іншого вирішення проблем, ніж вираз невдоволення або втеча в залежність, але їх пошук, вивчення та реалізація здається їм надто складними, а результат сумнівним, і тому вони так само продовжують маскувати свою незадоволеність.

Таким чином, вибір злості і вираження невдоволення замість конструктивних дій з аналізу і вирішення своїх внутрішніх суперечностей є наслідком людської необізнаності і слабохарактерності.

Однак, бувають випадки, коли розчарування людини в дійсності приймає особливо важку форму – і вона вибирає залежність як спосіб втекти від незадоволеності.

Джерело