Чи правда, що класична музика позитивно впливає на психічний розвиток дитини

Яку музику краще слухати з дітьми?

Про вплив класичної музики на інтелектуальний і духовний розвиток дитини написано дуже багато. Деякі вважають, що прослуховування класики з раннього віку приносить величезну користь для дітей, інші стверджують, що це всього-на-всього міф, і музика має мінімальний і нетривалий ефект на здоров'я та розумові здібності дитини. Пропонуємо розглянути найпоширеніші думки і взяти до уваги кілька рекомендацій батькам про те, як слухати класичну музику з дитиною з користю, інформує Ukr.Media.

Все, що оточує малюка, так чи інше, впливає на формування його характеру, понять про світ, життєвих цінностей. Тому для батьків дуже важливо починати прищеплювати любов до прекрасного своїй дитині з раннього віку. Спостереження за природою, відвідування музеїв, читання книг — все це допомагає дітям всебічно пізнавати цей світ і бачити красу навіть в повсякденних речах. Не менш важливу роль в естетичному розвитку дитини відіграє і прослуховування музичних творів.

Безумовно, мова йде не про сучасні хіти або улюблені пісні маминого підліткового віку, а саме про класику. Позитивний ефект класичних творів доведено психологами різних країн у результаті чисельних досліджень. Знаменитий педіатр Михайло Лазарєв стверджує, що слухати класику корисно навіть для вагітних жінок — у класичних мелодіях прослуховуються особлива вібрація і ритм, які сприяють нормальному розвитку плоду, формуванню здорової м'язової і кісткової тканин, а також внутрішніх органів.

Не менш корисні властивості має класична музика і для дітей раннього віку, вона покращує пам'ять, позитивно впливає на розвиток розумової діяльності, покращує психологічний та емоційний стан — знижує тривожність, стрес, агресію, сприяє розвитку творчих і логічних здібностей, нормалізує сон, допомагає подолати психічні, мовні і рухові розлади, позитивно впливає на концентрацію уваги.

Найпоширеніші композиції для дітей раннього віку, які рекомендують психологи:

  • Для розслаблення: «Звуки природи» Вівальді, друга частина «Симфонії №6» Бетховена, «Світло місяця» Дебюссі, Колискова Брамса, Лускунчик, Дитячий альбом Чайковського.
  • При нервовому збудженні: Симфонія ля-мінор і Місячна соната Бетховена, Кантата-2 Баха, Аве Марія Шуберта.
  • Для зменшення тривоги: Мазурка Шопена, Вальси і «Казки Віденського лісу" Штрауса, Мелодії Рубінштейна.

Окремо варто звернути увагу на твори Моцарта. Величезного резонансу ця тема набула в 1993 році, коли вчені Каліфорнійського університету провели дослідження під назвою ефект Моцарта. У ході експерименту з'ясувалося, що студенти, які слухали сонату до-мажор відповідали на питання швидше і справлялися із завданнями краще за інших. Після цього в пресі, медіа й інших джерел інформації почали з'являтися матеріали про чудодійні властивості музики цього композитора. Батьки масово закуповували касети і диски з його творами, очікуючи миттєвого ефекту на інтелектуальний розвиток свого малюка. Однак, пізніше проведені дослідження почали спростовувати факт магії музики Моцарта, вчені почали стверджувати, що прослуховування композицій володіє мінімальним позитивним впливом на дітей.

Попри це, психологи продовжують доводити колосальну користь класичної музики і переконуватися в цьому на сотнях прикладів з власного досвіду.

Очевидно, батьки повинні розуміти, що кожній дитині потрібен індивідуальний підбір класичних мелодій. Не варто щодня включати малюкові розхвалену усіма сонату до-мажор, якщо ви бачите, що вона йому не подобається. Спостерігайте за реакцією малюка на різні твори для того, щоб скласти свій ідеальний плейлист. Пам'ятайте, що позитивний вплив класики можливий тільки в тому випадку, коли малюк отримує задоволення від прослуховування.

Для того, щоб прищепити дитині любов до класики дотримуйтесь деяких рекомендацій:

– вдень, коли малюк активний вибирайте більш ритмічну музику, ввечері перед сном слухайте більш повільні і спокійні мелодії. Включати музику треба не голосно, щоб не перевтомлювати психіку малюка.

– не варто слухати класичні твори понад 2 годин в день, при цьому починати прослуховування слід з 5-ти хвилинних фрагментів, поступово збільшуючи час.

– для початку виберіть для малятка моноінструментальні твори — тільки фортепіано, гітара чи віолончель, вони легше сприймаються дітьми.

– не давайте дитині слухати музику у навушниках, бо вона викликає вібрацію в головному мозку і можуть стати причиною мікрострусів

Звуки відіграють велику роль у сприйнятті світу дитиною. Тому підбирайте правильну і приємну музику, включайте її під час щоденних справ або перед сном і насолоджуйтеся прекрасним звучанням разом зі своєю крихіткою.

Джерело