Норвежский стиль лафет

Приємно жити в дерев'яному будинку. У ньому і дихаєш і відчуваєш себе по іншому, ніж у багатоповерхових бетонних клітках. Ще років двадцять тому деякі наші співвітчизники могли дозволити собі хороший приватний будинок. Весь цей час в капкраїнах малоповерхове будівництво займало більшу частину житлового фонду. І, незважаючи на розвиток нових технологій будівництва, старі способи будівництва з традиційних матеріалів, в тому числі з дерева, не лише не забуті, але цінуються все більше.


Наші сусіди з північних країн - норвежці, шведи люблять рубати стіни заміських котеджів вручну, дотримуючись старих традицій.

У чому норвезький спосіб відрізняється від нашого руського.

Що відразу кидається в очі - це профіль деталей зрубу. Найчастіше у нас використовується цілий ліс. А от норвежці при будівництві рубаних будинків використовують лафет (двукантный брус) - рівне обтесане з двох сторін колоду. Буває, можна зустріти старі будинки з кругляка, але не так часто. Звичка рубки з двукантного бруса виникла в ті часи , коли скандинави жили дуже бідно. Таким чином економилася деревина: що залишився після розпилу лафет використовувався для стін, а обапіл використовувався для підлоги та даху.


Цікава конструкція даху. Сама дах покривався дерном і зростаючої травою. При відсутності горища і невисоких несучих зовнішніх стінах досягалося великий внутрішній простір хати. Раніше простолюдини платили високу орендну плату власникам землі, кожен квадратний метр землі був на рахунку. Дах використовувалася як пасовище для дрібної домашньої худоби - вівці, кози паслися на даху.

Інший спосіб з'єднання колод у кутах. У нас найбільш поширеним є рубка «із залишком». Завдяки виступаючих кінцях колод кути захищені від дощу, сам зруб стає устойчевее. Так будували до тридцятих років. Пізніше частіше використовувалася рубка кута без залишку.

норвежці при будівництві рубаних будинків використовують лафет (двукантный брус) - рівне обтесане з двох сторін колоду При будівництві зрубу з лафета використовується так званий «норвезький замок». Так його називають у нас. Він абсолютно відрізняється від нашого, російського «із залишком». При використанні норвезького кута з системою подтесов і внутрішніх шипів лафет з плином часу під своїм важким вагою заклинюється при осіданні будинку. Це зчленування дуже міцне, але необхідно визнати, що традиційний «російський замок» обло краще зберігає тепло.

Зараз виготовлення зрубу в норвезькому стилі є досить дорогим задоволенням (вартість квадратного метра стіни приблизно дорівнює вартості такого ж вироби з клеєного бруса). Таким чином будують консервативні норвежці, відомі прихильністю традиціям. Для Росії це є прекрасним способом виділитися на тлі однаково выглядещих котеджів з каталогів фінських фірм.

Поради майстра

З чим попити чайку?

Камянка для лазні

Плитний фундамент